Kosmetyki dla dzieci. Jakich składników unikać? CZARNA LISTA

Czytaj etykiety! Studiuj skład kosmetyków, nie wierząc w zapewnienia producenta, że produkt jest ekologiczny. Wiele z kosmetyków, także tych dla dzieci, przesusza i podrażnia skórę, zawiera szkodliwe składniki.

Unikajmy parabenów i niektórych konserwantów, sztucznych aromatów i barwników, pochodnych ropy naftowej, filtrów chemicznych, silikonu, glikolu propylenowego, a także mocnych detergentów.

Konserwanty syntetyczne czyli parabeny. Znajdziemy je w składzie wielu kosmetyków jako Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben. Unikajmy ich szczególnie w kremach i balsamach do ciała, ponieważ mogą powodować alergiczne stany zapalne skóry (czyli egzemę).

Syntetyczne detergenty
Sodium Lauryl Sulphate (SLS), ma silne działanie odtłuszczające i doskonale się pieni. Może powodować podrażnienia skóry i oczu, przyczyniać się do powstawania łupieżui wypadania włosów.

Oleje mineralne
Są powszechnie używane do produkcji kosmetyków, ponieważ są tanie i trwałe. Same w sobie nie są toksyczne, ale skutki ich stosowania mogą być negatywne. Są to: oleje mineralne, wazelina oraz woski ropopochodne. W składzie kosmetyków występują jako Mineral oil, Petrolatum, Paraffin Oil, Paraffinum Liquidum, Vaselinum album, Vaselinum flavum,  jako Ceresin, Ozokerite, Cirine Wax, Mineral Wax. Pozostają na skórze, tworząc nieprzepuszczalna warstwę, zatykają pory skóry i nie pozwalają jej oddychać.