Wielozadaniowość szkodliwie wpływa na pracę mózgu?

Wielozadaniowość szkodliwie wpływa na pracę mózgu?
Fot. thinkstockphotos.com

Umiejętność radzenia sobie z wieloma obowiązkami jest atutem w oczach naszego pracodawcy, tymczasem badania pokazują, jak szkodliwie nadmiar obowiązków wpływa na pracę naszego mózgu.

Spadek efektywności

Natłok różnych obowiązków wykonywanych jednocześnie powoduje spadek naszej wydajności nawet o 40%. Wynika to ze specyfiki pracy naszego mózgu, który działa efektywniej, jeżeli skupiamy się na jednym zadaniu. Dlatego ich wielość w połączeniu z tzw. "rozpraszaczami", np. wyskakującymi powiadomieniami lub częstym odwiedzaniem portali społecznościowych, wybija nas z rytmu.

Rób plany      

Aby pracować wydajniej powinniśmy posiadać przejrzysty plan pracy, podzielić dzień na okresy, w których poświęcimy się konkretnej czynności. Warto wyłączyć wszelkie alerty rozpraszające uwagę i ustalić moment na wykonywanie zadań, które do tej pory "wpadały" w tzw. międzyczasie. Powinniśmy zaplanować choćby takie czynności, jak przeglądanie poczty (3-4 razy wciągu dnia, po wykonaniu określonego zadania). Plany powinny być opatrzone godzinowymi terminami wykonania danej rzeczy. Po pierwsze poprawi to naszą efektywność, po drugie harmonijna organizacja dnia wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie - być może założenie organizera to właśnie ten moment, gdy wreszcie wykonamy zadania, które do tej pory odkładaliśmy w nieskończoność.

Powiązane artykuły