Na czym polega ambiwalencja uczuć?

Na czym polega ambiwalencja uczuć
Fot. thinkstockphotos.com

W języku potocznym często używa się określenia "mieć ambiwalentne uczucia". Co to naprawdę znaczy?

Ambiwalencja uczuć to, w psychiatrii i psychologii, jednoczesne przeżywanie dwojakich uczuć (najczęściej sprzecznych, skrajnych i przeciwstawnych emocji) w stosunku do jednej sytuacji, czy jednej osoby. Na przykład jedna osoba może doznawać jednocześnie pociągu fizycznego, jak i cielesnego wstrętu do tego samego człowieka, albo lęku i chęci spróbowania czegoś innego w konkretnej sytuacji życiowej. Zjawisko to jest charakterystyczne dla różnego rodzaju psychoz (zwłaszcza schozofrenii) i jest charakterystycznym objawem rozszczepienia myślenia. Łagodniejszą formę ambiwalencji zaobserwować można także u osób z osobowością naurotyczną lub chorych cierpiących na nerwicę.

W sensie potocznym sprzecznych emocji określanych ambiwalencją uczuć, doznajemy wszyscy. Różnica między objawem chorobowym a sprzecznością uczuć polega na tym, że osoba chora uczuć sprzecznych doznaje dokładnie w tym samym momencie, co prowadzi do dezorganizacji jej intelektu i emocji. Jest to jedna emocja o dwóch przeciwstawnych kierunkach.

U osoby zdrowej istnieją dwa przeciwstawne uczucia  (negatywne i pozytywne) i odczuwane są osobno, tyle, że w odniesieniu do jednej osoby lub sytuacji. Tak rozumiana ambiwalencja doprowadzić może co najwyżej do braku zdecydowania się w ocenie wydarzenia czy osoby lub rozdrażnienia.

Powiązane artykuły