Często myjesz ręce? Sprawdź co to oznacza

Jak mycie wpływa na nasze myśli i uczucia?
Fot. Photos.com

Czy wiesz, że przez mycie rąk zmywasz nie tylko brud, ale również oczyszczasz sumienie? Nowe badania psychologów pocieszą każdego, kto ma wyrzuty sumienia i zarzuca sobie niemoralne postępowanie.

 

Na pewno znasz to uczucie, gdy po długim dniu wyczerpującej pracy, jedynym na co jeszcze masz ochotę jest gorący prysznic. Dzięki temu nie tylko oczyścisz ciało, ale jak się okazuje, jesteś w stanie oczyścić nawet swoje sumienie! Jak pokazują badania przeprowadzone na Uniwersytecie Michigan, razem z pianą spłukujemy także nasze smutki i trujące myśli. Mycie rąk, prysznic lub kąpiel, a nawet myślenie o tym, usuwa pozostałości po wpływie negatywnych doświadczeń, na przykład zrodzonego w nas poczucia winy lub utraty moralności. Niestety, psycholodzy zwracają uwagę na to, że mycie zmywa pozostałości wrażeń i odczuć, wynikających z każdego doświadczenia. To znaczy, że spływa do kanalizacji również sporo elementów radości jakie przyniosły nam pozytywne przeżycia. Wobec takich rewelacji powiedzenie, że woda oczyszcza ciało i umysł, nabiera zupełnie realnego wymiaru.

Badania dowodzą, że mycie rąk wpływa na psychikę

Podczas eksperymentu w Michigan podzielono ochotników na grupy. Badacze poprosili uczestników o ocenę swojej oraz cudzej moralności. Część została zamknięta w czystym, uporządkowanym pokoju, a część przebywała w brudzie i bałaganie. Każdy miał zastanowić się nad złymi uczynkami z przeszłości, a wynikające z nich poczucie winy było mierzone testami psychologicznymi. W kolejnym badaniu ochotnicy mogli korzystać z środków antyseptycznych do mycia rąk, a także mieli szansę zgłosić się do udziału w wykonaniu dobrego uczynku tuż po eksperymencie. Okazało się, że osoby przebywające w brudnym otoczeniu, dużo gorzej oceniały wszelkie niemoralne zachowania, niż ochotnicy przesiadujący w schludnym pomieszczeniu. Natomiast ci, którzy mogli myć ręce czuli taką lekkość na sumieniu, że nie mieli potrzeby brania udziału w dobrym czynie zaraz po badaniu. Wśród nieetycznych uczynków, o które byli pytani ochotnicy, znalazły się m. in. aborcja i masturbacja. Wyniki badań mogą rzucać nowe światło na psychologiczną analizę nerwicy natręctw, przejawiającej się właśnie w częstym myciu rąk. Przy tym warto pamiętać, że w wiedzy powszechnej utrwaliło się symboliczne znaczenie mycia rąk i obmywania ciała, jako sposobu na zmycie winy.

Znaczenie mycia rąk w kulturze

Zarówno kultura jak i literatura przez wieki utrwalały symboliczną moc wody. Bywała metaforą chaosu, zmienności, trwałości, magii i kobiecości, ale ponad wszystko zaznaczano jej właściwości oczyszczające. W tragedii Szekspira, Lady Makbet, szoruje w wodzie ręce splamione krwią, widzianą tylko oczami jej sumienia. A dwieście lat później Upiór Jakuba Szeli z „Wesela” Wyspiańskiego, prosi o wodę, żeby zmyć z siebie zbrodnię po rzezi jakiej chłopi dokonali na swoich panach.

Powiązane artykuły