Pokrzywa zwyczajna: Co to jest, jak zażywać, JAK DZIAŁA, na co POMAGA?

Bylina dwupienna o prostych, sztywnych łodygach. Jej jajowate, ciemnozielone liście są grubo ząbkowane i mają nasadę w kształcie serca. Kwiaty drobne, zielonkawe, podobne do bazi. Cała roślina pokryta parzącymi włoskami.

Kiedy zbieramy:

Liście pokrzywy zbieramy od maja do września, najlepiej przed kwitnieniem, korzenie zaś wykopujemy jesienią. Po ścięciu pokrzywę zostawiamy na kilka godzin, żeby zwiędła, gdyż traci wtedy swoje właściwości parzące. Po wysuszeniu przechowujemy w płóciennych woreczkach lub papierowych torbach w suchym pomieszczeniu.

Zastosowanie:

W apteczce: napary, soki, odwary.

Liście pokrzywy są pomocne w leczeniu bólów reumatycznych, zaburzeń snu i apetytu, przy zmęczeniu fizycznym i umysłowym. Poprawiają trawienie, łagodzą stany zapalne w przewodzie pokarmowym, hamują krwawienia, działają moczopędnie. Są cennym źródłem żelaza. Korzenie leczą łagodny przerost gruczołu prostaty, zaburzenia w oddawaniu moczu. Zewnętrznie liście używamy do pielęgnacji skóry przetłuszczającej się , wspomagania leczenia łupieżu i łysienia.

Napar z liści: 1 łyżkę suszonych liści zalewamy szklanką wrzątku i parzymy 10 -15 minut. Po przecedzeniu pijemy 2 - 3 razy dziennie.

Napar z korzeni: 1 łyżkę suszonych korzeni zalewamy szklanką wrzątku, odstawiamy na 15 - 20 minut. Używamy do pielęgnacji skóry i wcieramy we włosy.

Odwar z liści: 1 łyżkę suszonych liści zalewamy szklanką wody i gotujemy przez 5 minut. Po odcedzeniu używamy do płukania włosów.

Sok z liści: możemy przygotować w sokowirówce. Należy pić go 2 -3 razy dziennie.

W kuchni: z pokrzywy można przyrządzić zupę. Młode liście tej rośliny dodaje się do sałatek.

Powiązane artykuły