Piersi - badanie. Jak badać piersi? Badanie piersi - sprawdzone rady

Samobadanie piersi - jak badać biust, by ustrzec się raka?
Fot. sxc.hu/plethr

BADANIE PIERSI. Rak piersi to najczęściej występujący u kobiet nowotwór złośliwy. Im wcześniej się go wykryje, tym większe szanse na wyleczenie. Dlatego należy często badać piersi. Jak wykonać samobadanie piersi? Oto sprawdzone porady

Profilaktyka raka piersi - samobadanie to podstawa

Możesz sama badać piersi. Lekarze twierdzą, że każda kobieta po ukończeniu 20. roku życia powinna to robić co miesiąc. Ze względu na zmiany zachodzące w tkance gruczołowej związane z cyklem miesięcznym, najlepszym dniem na badanie piersi jest pierwszy dzień po zakończeniu miesiączki. Każda zaobserwowana zmiana wyglądu sutka, zgrubienie czy guzowatość albo wydostająca się z brodawki wydzielina zabarwiona krwią jest wystarczającym powodem, by udać się do lekarza. 

Kiedy USG i mammografia?

Niestety we wczesnym stadium rozwoju nowotworu, gdy guz ma średnicę mniejszą niż 10 mm, trudno go wyczuć palcami. A to właśnie wtedy leczenie nowotworu ma duże szanse zakończyć się sukcesem. Dlatego bardzo ważne jest przeprowadzenie badania obrazowego. U kobiet poniżej 35., 40. roku życia zalecane jest wykonywanie USG piersi jako uzupełnienie badania przez lekarza – co 6 miesięcy. Powyżej 35. roku życia zalecane jest już wykonywanie mammografi, dzięki której udaje się wykryć guzy o wielkości nawet poniżej 3 mm. Jednak jeśli piersi zawierają dużo tkanki tłuszczowej lub włóknistej, mammografia może być niewystarczająca do zauważenia guza, dlatego powinna być uzupełniona badaniem USG.

Badanie piersi - smutne statystyki

Ze statystyk wynika, że średnia wielkość guza wykrywanego u kobiet regularnie wykonujących mammografię wynosi 3 mm, u kobiet regularnie wykonujących jedynie samobadanie piersi – 12 mm, a u kobiet nigdy ich nie badających aż 40 mm! Dlatego tak ważne jest poważne podejście do badania piersi.

Powiązane artykuły