Jakie są objawy AMD – zwyrodnienia plamki żółtej

Jakie są objawy AMD – zwyrodnienia plamki żółtej
Fot. thinkstockphotos.com

Zwyrodnienie plamki żółtej jest jednym z groźniejszych schorzeń oczu, bo wiąże się z nim znaczne ryzyko utraty wzroku.

Skutki zmian zwyrodnieniowych są odczuwalne zwykle, gdy choroba jest już dość zaawansowana. Początkowo są to zaburzenia widzenia w centralnym polu, postępujący spadek ostrości wzroku, zwłaszcza z bliska, niewielkie mroczki, deformacje obrazu. Z czasem pogarsza się też ostrość widzenia na odległość, pojawiają się kłopoty z rozróżnianiem kolorów. Nasilenie objawów zależy m.in. od postaci choroby.

>>> Na czym polega AMD – zwyrodnienie plamki żółtej? [KLIKNIJ]

AMD suche - zazwyczaj postępuje dość wolno, prowadząc do stopniowej utraty wzroku. Charakterystyczna dla tej postaci choroby jest obecność druzów - małych, żółtawych złogów w obrębie siatkówki. Kolejnym objawem może być hiperpigmentacja lub depigmentacja siatkówki – wtedy znacznie rośnie ryzyko, że rozwinie się mokra postać choroby.

AMD mokre - wiąże się z tworzeniem nowych naczyń, które mają poprawić dostawę utlenionej krwi do siatkówki. Nowe naczynia są bardzo delikatne i łatwo pękają, powodując krwawienie i uszkodzenia otaczających tkanek oraz powstanie blizn, co prowadzi do utraty wzroku. Ta postać choroby występuje u około 10 proc. pacjentów, cierpiących na zwyrodnienie plamki żółtej.

Dla suchej postaci AMD charakterystyczne jest stopniowe pogarszanie widzenia w ciągu kilku miesięcy lub lat. W postaci mokrej możliwa jest znaczna utrata widzenia nawet w ciągu kilku dni.

Jednak podczas badania okulistycznego łatwo wykryć już pierwsze zmiany w siatkówce. Druzy są widoczne podczas oglądania dna oka, test Amslera pozwala ocenić stan plamki żółtej i jej okolicy. Pomocna jest też angiografia fluoresceinowa - kontrastowe badanie naczyń krwionośnych dna oka.

Powiązane artykuły