Jaka jest profilaktyka jaskry? Co robić, żeby nie zachorować?

Jakra to choroba uszkadzająca nerw wzrokowy, na skutek zbyt wysokiego ciśnienia w gałce ocznej. Nieleczona może prowadzić do ślepoty, jednak nawet regularne przyjomowanie lekarstw nie gwarantuje wstrzymania jej postępu. Jak uchronić się przed jaskrą? Kto jest w grupie zagrożenia?

Na jaskrę może zachorować każdy, jednak ryzyko jest większe u osób, u których w rodzinie stwierdzono występowanie tej choroby. Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo zachorowania należy cukrzyca. W grupie ryzyka znajdują się także osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze lub wahania ciśnienia. Jaskra najczę,ściej rozwija się u osób po 60. roku życia. 

Jak zapobiegać jaskrze?

Skutecznej metody uniknięcia jaskry nie ma. Osobom będącym w grupie ryzyka zaleca się zakrapianie oczu specjalnymi preparatami nawilżającymi lub wysuszającymi (w zależności od potrzeb). Naturalnie warto dbać o ogólny stan zdrowia, szczególnie ciśnienie i regularnie badać wzrok. Jeżeli pacjent ma mniej niż 35 lat i zauważył u siebie istnienie czynników ryzyka, powinien robić badania co 8-10 miesięcy, natomiast po przekroczeniu 35. roku życia — co pół roku.

>>> ZDROWA DIETA ważna w profilaktyce OCZU. Co jeść, aby skorzystały na tym oczy? JAK DBAĆ O OCZY? [KLIKNIJ]

Jaskrę we wczesnym stadium można wykryć wykonując badanie na pole widzenia i GDx, które oceni grubość warstwy włókien nerwowych nerwu wzrokowego. Nawet osobom, któr nie mają problemów ze wzrokiem i nie należą do grupy ryzyka zaleca się wykonywanie takich badań raz na rok lub dwa. 

Powiązane artykuły