Jak rozpoznać alkoholika?

Kto jest alkoholikiem? Czy ten co się upija, czy ten co pije codziennie? Może nim być i ten i ten. Mówimy jak rozpoznać chorobę alkoholową.

Jak rozpoznać alkoholika?

Alkoholik to nie tylko menel czy żul, który stoi w bramie lub prosi o pieniądze na ulicy. Według badań coraz więcej alkoholików to osoby "normalne", czyli klasa średnia, ale też dyrektorzy firm, artyści czy osoby duże sytuowane. Z wyglądu i zachowania nie sposób rozpoznać w nich alkoholików, bo nie wywracają się na ulicy, nie biją rodziny czy nie wynoszą sprzętu do lombardu.

>>> Lubię pić, ale CZY JESTEM ALKOHOLIKIEM? Jak sprawdzić, czy nie jesteś alkoholikiem? KLIKNIJ!


Coraz więcej osób, które  mają chorobę alkoholową wychodzi codziennie wieczorami ze znajomymi na miasto, albo pije w zaciszu domowym wino czy whisky. Łączy je jedno - nie mogą dłużej wytrzymać bez alkoholu. Nie potrafią odmówić, kiedy się jej oferuje trunki.

Przede wszystkim alkoholik ukrywa fakt, że pije, bo się tego wstydzi. Wstydzi się, bo po pijaku zmienia się jego osobowość - jest nieodpowiedzialny, niekonsekwentny, ma zaniki pamięci, bywa mitomanem, lekceważy problemy swojego picia. Poza tym lubi gromadzić alkohol. Często chowa go w dziwnych miejscach, aby rodzina się o tym nie dowiedziała. Zatem nie musi cuchnąć gorzelnią. Trzeba go tylko dobrze obserwować.