Czy można uniknąć borowania zęba?

Czy można uniknąć borowania zęba?
Fot. Photos.com

Unikasz dentysty ze względu na koszmar borowania zęba? Cierpisz zatem na dentofobię. Niepotrzebnie, bo w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych pobyt na fotelu dentystycznym może być wręcz... przyjemnością. Nowinki ułatwiające leczenie zębów powoli wkraczają do naszych gabinetów.

W walce z panicznym strachem przed dentystą szykuje się prawdziwy przełom. Wszystko za sprawą wirtualnej rzeczywistości i specjalnym okularom ze słuchawkami dokanałowymi, które zakłada się pacjentom podczas wizyty i zabiegu. Dzięki nim zostają oni całkowicie odcięci od stresującego otoczenia i dźwięków gabinetu. Wirtualne okulary Cinemizer OLED przenoszą w inny świat. Podczas zabiegu pacjent może spacerować po plaży, podróżować między gwiazdami, a nawet latać na miotle, w uszach słyszy natomiast specjalnie skomponowaną ścieżkę dźwiękową, która wprowadza go w stan skupienia. To wycisza pacjenta, sprawia, że zapomina on o tym, gdzie i w jak stresującej dla niego sytuacji się znalazł. 

Jak to działa?

Przez cały zabieg pacjent ma wyświetlane filmy relaksacyjne na dwóch wmontowanych w okularach ekranach o gigantycznej rozdzielczości. Dają one wrażenie przebywania w lesie, na plaży lub w kosmosie, przez co następuje oderwanie zmysłów pacjenta od otaczającej go rzeczywistości na poziomie optycznym. W specjalnych słuchawkach dokanałowych słyszy on cały czas ścieżkę dźwiękową, dopasowaną do wyświetlanego obrazu. Koncentrując się na dźwiękach i relaksacyjnych obrazach, zwyczajnie zapominamy, gdzie się znajdujemy.  
Urządzenie to od ponad roku z sukcesem stosowane jest w jednej z klinik stomatologicznych w Calgary w Kanadzie, niedawno trafiło też do Polski, do kliniki stomatologicznej na Śląsku.  

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły