Ząbkowanie - jak pomóc dziecku przetrwać ten czas bez bólu?

Ząbkowanie to jedna z głównych przyczyn stresu młodych rodziców. Ząbkowanie nie jest przyjemnie zarówno dla dziecka jak i dla rodzica. Jak pomóc ząbkującemu maluszkowi? Jak złagodzić bolesne ząbkowanie u dziecka?

Ząbkowanie łatwo rozpoznać, gdyż jego objawy są nader charakterystyczne. Zwykle najpierw malec zaczyna się obficie ślinić, i wkładać palce do buzi, bo swędzą go dziąsła. Jeśli otworzysz mu buzię zobaczysz, że są zaczerwienione i rozpulchnione. Stan ten może trwać kilka tygodni albo miesięcy.

Gdy dziecko zrobi się płaczliwe i marudne, nie będzie chciało ssać i – być może – zacznie gorączkować to znak, że dziąsła zaczęły je boleć, a więc cała sprawa zbliża się do finału – pierwszy ząbek (zazwyczaj jest to dolna jedynka) pojawi się lada chwila.

Jak ulżyć dziąsłom

Metoda zależy od objawów. Jeśli:

1. Dziecko wkłada do buzi wszystko w zasięgu ręki – przygotuj sobie zapas gryzaczków, wypełnionych wodą (można je kupić w sklepach z artykułami dziecięcymi), i dawaj je dziecku do gryzienia.

Gryzaczki możesz schłodzić w lodówce – nie wolno ich natomiast wkładać do zamrażarki, bo malec mógłby odmrozić sobie śluzówkę w buzi. Możesz też dać dziecku do pogryzania surową, obraną marchewkę (wtedy musisz jednak cały czas być przy nim, by się nie zakrztusił). Pomaga też delikatne masowanie dziąseł małą gumową szczoteczką (są w aptekach).

2. Maluch cały czas się ślini – zakładaj mu na dzień śliniaczek, by nie trzeba go było ciągle przebierać. Skórę wokół ust trzeba delikatnie osuszać, inaczej pojawią się piekące podrażnienia. Gdy skóra się zaczerwieni, smaruj ją kremem natłuszczającym dla niemowląt. Pamiętaj, że obfite ślinienie odwadnia organizm, dlatego staraj się w tym czasie częściej przystawiać dziecko do piersi, a jeśli karmisz butelką, dawaj dziecku do picia przegotowaną wodę mineralną.

3. Niemowlę nie chce ssać piersi ani butelki – zanim zaczniesz karmić, posmaruj dziecku dziąsła niewielką ilością żelu na ząbkowanie, który „znieczuli” bolące miejsca. Jeśli to nie pomaga, karm dziecko łyżeczką.

4. Dziecko oddaje luźne stolce – to również może być spowodowane ząbkowaniem. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli dziecko wypróżnia się zdecydowanie częściej, niż dotychczas, a stolce są podbarwione śluzem, albo krwią, wymiotuje, bądź wygląda na chorego.

5. Dziecko ma temperaturę - nie ma powodu do niepokoju, jeśli nie jest ona wyższa, niż 38 stopni – minie po wyrżnięciu się zęba. Jeśli jest wyższa, skonsultuj się z lekarzem.

6. Ból dziąseł nie daje maluszkowi spać – przed snem podaj mu lek przeciwbólowy (paracetamol lub ibuprofen dla niemowląt) w dawce dopasowanej do wagi i wieku.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły