W co się bawić z dzieckiem, aby rozwijać jego kreatywność? ZABAWA Z DZIECKIEM

W co się bawić z dzieckiem, aby rozwijać jego kreatywność?
Fot. mat. pras.

Kreatywność w obecnych czasach stanowi jedną z najbardziej poszukiwanych i cenionych cech. Nasze maluchy zdają się być jedynymi istotami, którym nigdy jej nie brakuje. Dlatego też warto pielęgnować i rozwijać KREATYWNOŚĆ u dzieci już od najmłodszych lat. Zabawa dzięki, której dzieci będą się świetnie bawić.

Małe dziewczynki zafascynowane wizerunkiem oraz zachowaniami swoich mam, często starają się jak najbardziej do nich upodobnić. Przymierzanie strojów, butów i torebek przed lustrem, korzystanie z tych samych kosmetyków do pielęgnacji ciała i makijażu to nic innego jak ćwiczenie kreatywności.

Widząc przyjemność wynikającą z zabawy rzeczami znajdującymi się w domowej garderobie warto zachęcić dziecko do bardziej zaawansowanego działania, zadbajmy jednak o to, by zabawa była bezpieczna. Wystarczy odrobina wyobraźni, aby na wiele godzin sprawić dziecku  (i sobie!) ogromną frajdę, w marzeniach przenosząc się do wielkiego świata mody, a tu i teraz stymulować wszechstronny rozwój swojej córki.

– Zdolności poznawcze, twórcza postawa oraz dziecięca pomysłowość ujawniają się najpełniej około 5-6 roku życia. Dziecko edukowane w sposób pozwalający na swobodne tworzenie i rozwiązywanie problemów zyskuje pewność siebie, stając się bardziej otwartym na świat oraz otaczających je ludzi. Owocuje to także łatwością w wyrażaniu siebie oraz kontaktach z rówieśnikami w przyszłości – mówi Katarzyna Hamerlak, pedagog specjalny  i psycholog dziecięcy, ekspert firmy Bandai. -  Ponieważ dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, postarajmy się wybierać mądre rekwizyty: które pobudzą ich wyobraźnię, uczące działania w grupie i dzielenia się pomysłami z innymi. Dzięki temu, że stymulowanie kreatywności to pozwalanie na samodzielne myślenie i twórcze rozwiązywanie problemów, dziecko staje się bardziej samodzielne intelektualnie.

Co więc zrobić, aby zabawa w projektantkę spełniała te wszystkie ważne funkcje? Kluczem jest tu nasza własna pomysłowość: zbierzmy kilka magazynów o modzie i wspólnie z córką wybierzmy kreacje, które najbardziej nam się spodobały. Później, inspirując się tymi zdjęciami, możemy zacząć projektować swoje własne zestawy. Możemy posiłkować się kartką i kredkami albo… malutkimi manekinami dla dzieci, takimi jak np. Harumika, które są do tego specjalnie przeznaczone. Przy podobnej zabawce i szufladzie pełnej różnych materiałów i dodatków, dziewczynka będzie miała możliwość nie tylko zabawy, ale także tworzenia czegoś zupełnie nowego, oryginalnego, jednocześnie spełniając swoje marzenia o wielkim świecie mody
i projektowaniu. Możemy wykorzystać też różne materiały, apaszki itp. z naszej własnej garderoby.

Po zaprojektowaniu całej kolekcji zróbmy sobie makijaże i ubierzmy się, jak na projektantki przystało! Następnie możemy urządzić pokaz, a całą kolekcję sfotografować! Nie bójmy się eksperymentować i wymyślać nowych aktywności.

Do wspólnej zabawy warto zaprosić także inne dziewczynki: koleżanki, sąsiadki, czy też starszą siostrę. Pokaz może być tematyczny: nawiązujący do pory roku, albo przeznaczenia stroju. Ten element zabawy może stanowić również okazję dla omówienia z córką, dlaczego jej ulubiona krótka sukienka w motyle nie nadaje się do założenia na sanki.

Przy odrobinie wyobraźni i rodzicielskiego wsparcia, wspólna zabawa zaowocować może nie tylko dynamicznym rozwojem zdolności manualnych, kreatywności czy przestrzennego postrzegania rzeczywistości, ale przede wszystkim w skuteczny sposób wykształci twórczą pasję, która odpowiednio stymulowana pozostanie na całe życie. 

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły