Jak urządzić POKÓJ dla małego ALERGIKA?

Urządzając pokój dziecka chorującego na alergię, nie trzeba od razu zmieniać go w sterylne pomieszczenie. W pokoju powinny się jednak znaleźć jedynie niezbędne meble, ponadto szczególnie ważne jest utrzymanie go na bieżąco w czystości.

W pokoju alergika bardzo ważna jest przede wszystkim sprawna wentylacja. Świeże powietrze zapewnią okna z funkcją rozszczelniania lub z nawiewnikami. O czym jeszcze należy pamiętać?

Odpowiednie wyposażenie

Jeśli zaobserwujemy u dziecka alergię, zmiany zacznijmy od jego pokoju. Uprzątnijmy niepotrzebne pluszaki i drobiazgi. Kupmy pościel i pokrowce przeciwroztoczowe na materace. Wybierzmy łatwe do czyszczenia meble: proste i gładkie, bez ozdób, takie, które łatwo da się przesuwać, tak aby można było umyć pod nimi podłogę. Drzwiczki do szaf i szuflady powinny być szczelne – inaczej kurz i roztocza będą się dostawać do środka. Ograniczmy liczbę regałów – książki trzymajmy w zamkniętych szafkach.

Wybierzmy łóżko na wysokich nogach, bez miękkich zagłówków i baldachimów. Jego podstawa powinna być wykonana z oddzielnych elementów, tak aby pod materacem był swobodny przepływ powietrza. Warto zastosować koc elektryczny, który zmniejszy wilgotność łóżka, a tym samym uniemożliwi rozwój roztoczy i pleśni.

Czysto i bezpiecznie

Wyposażenie pokoju alergika powinno sprzyjać utrzymaniu w nim porządku. Dlatego lepiej, żeby nie znajdowało się w nim zbyt wiele przedmiotów. Zrezygnujmy z dywanów, sztukaterii, cokołów, ozdobnego oświetlenia, kwiatów doniczkowych (wilgoć, której dostarczają, może być źródłem pleśni). Wybierzmy szafki do samego sufitu.

Nigdy nie odkurzajmy przed spaniem – poruszony kurz łatwo dostanie się do organizmu w czasie snu. Warto zainwestować w odkurzacz o dużej mocy – im większa, tym silniejsze ssanie i skuteczniejsze odkurzanie. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie odkurzacza centralnego. Codziennie odkurzajmy podłogę i wycierajmy ją na mokro, ścierajmy też kurze z mebli.

Co tydzień pierzmy pościel, wycierajmy miejsca trudno dostępne –szczyty szafek, listwy podłogowe, ramy i obudowy oświetlenia, polerujmy meble, używając środków bezzapachowych. Co trzy-sześć miesięcy czyśćmy żaluzje, pierzmy zasłony, dywany i pokrowce z mebli.

Powiązane artykuły