Ile kosztuje dziecko? Sprawdź, czy stać cię na powiększenie rodziny

Ile kosztuje wychowanie dziecka
Fot. Marcin Czechowicz

Koszt wychowania jedynaka w Polsce to 190 tys. zł - badania, ile kosztuje utrzymanie dzieci, dwójki rodzeństwa czy trójki, podjęli się analitycy Centrum im. Adama Smitha. Planujesz większą rodzinę, sprawdź, ile cię to będzie kosztowało.

Przeliczenie kosztów wychowania dziecka działa jak najlepszy środek antykoncepcyjny. Dodatkowo od roku 2008 koszty te wzrosły aż o 30 tys. zł.

Dziecko – lokata na wysoki procent czy inwestycja na przyszłość?

Słynne belgijskie przysłowie „jedno dziecko – jeden dom” pokazuje dość obrazowo jak wysokie mogą być wydatki na nasze dziecki. Trzy lata temu badaniem dokładnych kwot zajęli się Analitycy Centrum im. Adama Smitha. Według nich koszt wychowania jednego dziecka w Polsce, od momentu narodzin do osiągnięcia przez niego 20 lat, szacują na 160 tys. zł. Przy wychowaniu dwójki dzieci „koszt” drugiego dziecka nieznacznie się obniża i stanowi 80% sumy wychowania pierworodnego. Łatwo można obliczyć, że wychowanie dwójki dzieci kosztuje więc 280 tys. zł. Na trójkę dzieci rodzice będą musieli przeznaczyć 376 tysięcy zł (przy założeniu, że koszt trzeciego dziecka wynosi 60% kwoty pierwszego), a jeżeli ktoś marzy o czwórce pociech musi przygotować się na kwotę 472 tys. zł.

Badania CBOS wykazują, że dziś koszty te są wyższe aż o 18,75%, co prowadzi do sytuacji, że na jedynaka rodzice wydadzą 190 tys. zł. Dwójka dzieci w roku 2011 kosztuje już 322 tys. zł, a przy trójce rodzinny portfel będzie lżejszy o 436 tys. zł.

Wychowanie dziecka kosztuje

Opierając się na tych statystycznych danych można wyliczyć, że miesięczny koszt wychowania jednego dziecka wynosi 792 zł. Rodziny z dwójką dzieci będę musiały przeznaczyć na swoje pociechy 1342 zł miesięcznie. Pięciomiesięczna rodzina będzie musiała uszczuplić swój budżet o 1817 zł w każdym miesiącu.

Podane kwoty są tylko przybliżonymi, średnimi kosztami minimalnymi, czyli odpowiadają one standardom życia w konkretnym społeczeństwie. Są to w zasadzie kwoty, które zapewniają godne „przeżycie” tych 20 lat.

Powiązane artykuły