ALERGIA U DZIECKA. Jakich produktów trzeba unikać?

Coraz więcej dzieci cierpi na alergię pokarmową. Najczęściej uczula białko mleka oraz jaj, również gluten. Dodatkowo mogą uczulać : soja, seler, owoce cytrusowe, truskawki, kakao, pomidory.

Dziecko ma alergię na mleko i i jego przetwory? Robiąc zakupy uważaj też na inne produkty, które mogą w swoim składzie zawierać śladowe ilości uczulających składników!

Przede wszystkim zrezygnuj z kupowania wszystkich przetworzonych pokarmów pakowanych, zwłaszcza wędlin, parówek, przecierów, słodyczy, serów, które mogą zawierać kazeiny, laktoalbuminy, fosforan laktoalbuminy, podpuszczkę, serwatkę, tłuszcz mleczny, albuminę jaja kurzego. Mogą mieć w swoim składzie również sztuczne barwniki, konserwanty, emulgatory, wzmacniacze smaku i zapachu, E-471,a także benzoesan sodu, co może spowodować dodatkowe objawy alergiczne. 

Sprawdzaj każdy produkt, zwracając uwagę na wszelkie dodatki, a także zwiększ czujność w przypadku przypraw, które  mogą uczulać. Warto przyglądać się etykietom, na których powinno być zaznaczone czy dany produkt był przygotowywany i pakowany na terenie zakładu produkcyjnego, gdzie wykorzystywane są, np gorczyca, gluten, seler, soja , mleko, jaja i sezam. To istotna informacja dla rodziców dzieci alergików, gdyż tak przygotowane przetwory i przyprawy mogą mieć negatywny wpływ na małego alergika. U dzieci z alergią na mleko i jego przetwory należy ostrożnie podawać cielęcinę i wołowinę - także mogą uczulać!

Powiązane artykuły