ZDROWE SERCE. Dlaczego warto pić wino?

Choć alkohol szkodzi zdrowiu, to jednak specjaliści zachęcają nas do picia wina czerwonego. Kto chce długo żyć i mieć zdrowe serce, powinien wypijać codziennie kieliszek czerwonego wina. Tak robią Francuzi, Grecy, Hiszpanie i w tych krajach ludzie rzadko chorują na serce. Dlaczego?

Dobrą prasę wina zapoczątkowała publikacja w miesięczniku Lancet w 1992 r. na temat tzw. francuskiego paradoksu. Wiadomo bowiem, że Francuzi pijący sporo wina rzadziej umierają na chorobę wieńcową niż ich sąsiedzi.
Statystyki są szczególnie korzystne dla mieszkańców południowej Francji – jedzących dużo ryb, oliwy, warzyw i pijących miejscowe wina.

Pij wino na zdrowie!

Kolejne badania potwierdziły dobroczynne dla serca działanie polifenoli – przeciwutleniaczy, które mają zdolność obniżania poziomu złego cholesterolu, przeciwdziałają zlepianiu się płytek krwi. Podobnie jak zawarty w winie kwas salicylowy przeciwdziała agregacji płytek krwi i w konsekwencji tworzeniu się zakrzepów.
Zawarty w winie alkohol rozszerza naczynia krwionośne, zwiększając przepływ krwi. Większa przepuszczalność i elastyczność ścian naczyń krwionośnych zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.
Zapobiega również stwardnieniu tętnic kończyn dolnych. Wino zawiera przeciwutleniacze, głównie z grupy bioflawonidów, które hamują proces utleniania adrenaliny, pełniącej funkcją regulatora ciśnienia krwi. Przepisywana przez lekarzy przeciwzawałowa dawka tej substancji w ilości 30 mg (w postaci kwasu acetylosalicylowego), znajduje się w ok. 1/2 l wina.

Powiązane artykuły