Jaka jest różnica między węglowodanami prostymi a złożonymi?

Węglowodany proste i węglowodany złożone
Fot. Photos.com

Cukry proste (węglowodany proste) zawierają w swojej budowie tylko jedną jednostkę cukrową. Cukry złożone (węglowodany złożone) zawierają dwie i więcej jednostek cukrowych. Dla naszego zdrowia korzystniejsze są cukry złożone. Mówimy, dlaczego lepsze dla nas jest jedzenie węglowodanów złożonych?

Cukier prosty a cukier złożony

Cukrem prostym jest np. glukoza. Cukrem złożonym jest np. sacharoza, która w swojej budowie zawiera glukozę i fruktozę. Skrobia także jest cukrem złożonym, ale w swojej budowie zawiera setki, a nawet tysiące jednostek glukozy. 
Niestety, z badań wynika, że przeciętny Polak zbyt dużo zjada cukrów prostych i sacharozy (cukier używany do słodzenia) pochodzących w większości z oczyszczonych i wysokoprzetworzonych produktów oraz ze słodyczy.

- Cukry dostarczane w takiej formie są bardzo szybko trawione i wchłaniane do krwi - mówi dietetyk, Małgorzata Zdrojewska. - W ten sposób poziom glukozy w organizmie wzrasta bardzo szybko i ciało uwalnia insulinę, która znów obniża poziom cukrów. I wpadasz w pułapkę, bo po bardzo krótkim czasie znów czujesz głód i sięgasz po kolejny posiłek. Prowadzi to do wzrostu kaloryczności diety. Ponadto organizm nadmiar glukozy przekształca w tłuszcz. Węglowodany proste zawarte w produktach wysokoprzetworzonych, w dwojaki sposób przyczyniają się więc do powstania nadwagi czy otyłości, a co za tym idzie do cukrzycy, chorób serca i problemów z krążeniem.

Dlaczego węglowodany złożone są lepsze?

Węglowodany złożone, rozpadają się w organizmie na mniejsze części i organizm musi się napracować, aby móc z nich w pełni korzystać. Węglowodany zawarte w przetworach zbożowych z czasem uwalniają się w organizmie, zapewniając uczucie sytości na dłuższy czas. Dlatego węglowodany powinny pochodzić z produktów zbożowych, nasion roślin strączkowych, kasz itp. Produkty jak najmniej przetworzone i zbożowe, dodatkowo zawierają błonnik pokarmowy, który korzystnie oddziałuje na organizm.

Powiązane artykuły