Jak rozpoznać, który produkt zawiera dobre węglowodany złożone?

Dobre węglowodany złożone
Fot. Photos.com

Węglowodany, zdaniem specjalistów, są nam bardzo w diecie potrzebne, ale tylko te dobre, czyli złożone. Ale jak je rozpoznać? Jak odróżnić węglowodany złożone od węglowodanów prostych, które w diecie są niepożądane?

Węglowodany złożone, w przeciwieństwie do węglowodanów prostych, powinny znaleźć się w twojej codziennej diecie. Przede wszystkim podczas zakupów zwracaj uwagę na opakowania produktów. Na większości z nich znajdują się tabele wartości odżywczych, z których dowiesz się nie tylko jaka jest zawartość węglowodanów, ale również, jaką część w tej liczbie stanowią cukry proste i sacharoza. Kierując się tymi informacjami staraj się wybierać produkty, które w składzie mają ich jak najmniej. Analizując tabele wartości odżywczych możesz również zwrócić większą uwagę na kaloryczność, ilość tłuszczy oraz innych składników ważnych w naszej codziennej diecie, takich jak np. błonnik. 

Co kupować, bo zawiera węglowodany złożone, pożądane w diecie?

Najlepiej wybierać produkty jak najmniej przetworzone, takie jak: pełnoziarniste pieczywo, kasze, brązowy ryż. Brązowy ryż czy kasze są bardzo bogate w błonnik. Składnik ten nie tylko spowalnia proces wchłaniania glukozy do krwi, ale również hamuje głód i normalizuje pracę układu pokarmowego. Węglowodany złożone znajdziesz między innymi w:

  • produktach pełnoziarnistych
  • warzywach strączkowych
  • ryżu brązowym i produktach pochodnych
  • kaszach

Czego unikać, bo zawiera węglowodany proste, które szkodzą?

Największymi węglowodanowymi winowajcami są produkty wysoko przetworzone takie, jak: słodycze, wyroby cukiernicze, napoje gazowane, dżemy, czekolada mleczna itp.

Powiązane artykuły