Czosnek - czy jest skuteczniejszy od leków?

Dlaczego warto jeść czosnek?
Fot. Photos.com

Choć czosnek ma charakterystyczny zapach, który – co tu ukrywać - nie każdy lubi, warto po niego sięgać jak najczęściej. Niepozorny czosnek ma bowiem długą listę cennych właściwości zdrowotnych. Okazuje się nawet, że w niektórych przypadkach bywa równie skuteczny jak nowoczesne leki.

Najcenniejsze w czosnku są bogate w siarczki olejki eteryczne i allicyna – związek o charakterystycznym zapachu. Mają one wyjątkowo silne właściwości bakteriobójcze, hamują rozwój niebezpiecznych dla człowieka bakterii – gronkowca złocistego, paciorkowców, pałeczek okrężnicy – które stają się coraz bardziej oporne na działanie chemicznych antybiotyków. W czosnku są także związki flawonoidowe, aminokwasy, saponiny, cukry, związki śluzowe, witaminy (B1, B2, PP, C, prowitamina A) i sole mineralne (m.in. potas, wapń, magnez, chrom, kobalt).

>>> Jakie naturalne metody na przeziębienie? Dlaczego warto sięgać po czosnek, cebulę i imbir? [KLIKNIJ]

Kiedy leczyć się czosnkiem?

Czosnek pomaga w zakażeniach przewodu pokarmowego, nadciśnieniu, miażdżycy. Jest dobry na kaszel i zapalenie oskrzeli, obniża poziom cholesterolu, działa wzmacniająco, żółciopędnie, wykrztuśnie, napotnie i chroni przed przeziębieniami. Pomaga zwalczać pasożyty. Stosuje się go także zewnętrznie - odkaża i wspomaga gojenie się ran oraz stanów zapalnych skóry.

Powiązane artykuły