WIOSNA ALERGIKA. Jakie PYŁKI ROŚLIN UCZULAJĄ wiosną?

WIOSNA ALERGIKA. Jakie PYŁKI ROŚLIN UCZULAJĄ wiosną?
Fot. Photos.com

Maj i czerwiec to miesiące idealne nie tylko dla ludzi spragnionych wiosennej aury i zieleni dookoła, ale także alergenów. Jakie pyłki będę szczególnie dokuczliwe w tym okresie? Co uczula na wiosnę?

W Polsce pylenie traw i drzew zazwyczaj rozpoczyna się na jej południowo-zachodnim terenie i stopniowo rozprzestrzenia się aż do krańca północno-wschodniego. Natężenie alergenu na danym obszarze uzależnione jest nie tylko od drzew i traw, ale i od wiatru (przenosi pyłki). Alergicy w okresie pylenia najmniejsze dolegliwości odczuwają na wybrzeżu, gdzie wieje czysty wiatr od morza, a roślinność jest uboższa.

Wiosenny kalendarz pyleń

Kwiecień: w tym miesiącu pylą głównie drzewa: wierzba, brzoza, grab, topola. Dlatego alergicy nie muszą unikać wycieczek do lasu pod warunkiem, że odpowiednio wcześnie przyjmą leki eliminujące objawy alergii.

Maj: to miesiąc, kiedy powietrze przesycone jest pyłkami dębu, traw, pokrzywy czy szczawiu. W tym okresie pylą także grzyby z rodzaju aspergillus, dokuczliwe szczególnie dla osób z astmą. Pamiętajmy, że tak jak każdy grzyb lubi on wilgoć, dlatego w kwietniu szczególnie dbajmy o to powietrze w naszych mieszkaniach.

Czerwiec : ten wiosenno-letni miesiąc to czas dalszego pylenia traw i pokrzyw oraz okres nasilenia się pyłków cladosporium. Warto wiedzieć, że w parkach i na łąkach w godzinach 5-8, 17-19 stężenie pyłków traw w powietrzu jest dwukrotnie wyższe.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły