Upały - jak funkcjonować w domu i pracy, co pić i jak się chłodzić?

Jak znieść upał? Z pokorą i wdzięcznością, bo za parę miesięcy będzie listopad i dopiero zaczniemy narzekać! Wystarczy sporo pić, przeprosić się z kapeluszem, a nawet wachlarzem. I chodzić zacienioną stroną ulicy.

Upał - rzecz zwyczajna. Naprawdę! Afrykańskie podmuchy docierały do nas jak świat światem, no może z przerwą na zlodowacenia. Pierwsze przykazanie upalnego poradnika - nie narzekać, bo od tego robi się jeszcze goręcej. Drugie - wypracować sobie własną strategię przetrwania gorąca. Bo jednym jest z tym łatwiej, innym trudniej. Takie życie. To prawda, że nasze organizmy przyzwyczajone są do pieszczot umiarkowanego klimatu, który delikatnie oziębia i łagodnie podgrzewa. Ale już od dobrych kliku lat jest bardziej kontynentalnie i aura serwuje nam zarówno silne mrozy zimą, jak i afrykańskie upały latem. Pora przywyknąć!

Letnia strategia

A tak serio - nie ma u nas zwyczaju sjesty, jak w krajach południowych, więc musimy pracować nawet w największym skwarze. Pracownicy biurowi mają nieźle - biura są w większości klimatyzowane, więc siedzimy w chłodku, wysychającą skórę możemy nawilżać kremami, a suche oczy kropelkami.

Jeśli musimy pracować na powietrzu, w pełnym słońcu to: w kapeluszu, czapce lub chusteczce na głowie. Najlepiej z woalem, szalem albo koszulką spływająca na kark. W ten sposób ochronimy przed przegrzaniem mózg;
Co 15 -20 minut popijamy kilka łyków wody. Jeśli praca wymaga wysiłku fizycznego warto mieć napój izotoniczny, bo wysiłek sprawia, że się pocimy jeszcze bardziej, a to grozi odwodnieniem i utratą ważnych minerałów; częściej robimy przerwy, by schować się do cienia.

Zasłaniamy co się da

W domu warto brać przykład z Greków, Portugalczyków, Hiszpanów czy Włochów. W środku dnia, kiedy słońce praży najmocniej mają szczelnie pozamykane okiennice. U nas, zwłaszcza w blokach mieszkalnych, okiennic się nie praktykuje, ale można zainstalować sobie rolety w oknach albo powiesić grube zasłony i wszystko dokładnie pozasłaniać. Kiedy jest gorąco i sucho - można wieszać w oknach mokre prześcieradła. Bardziej nowoczesny sposób to kupno domowego klimatyzatora, albo chociaż wiatraczka.

Chłodzenie od środka

Pić dużo, ale małymi porcjami - to podstawowe przykazanie powtarzane przez lekarzy. Ale uwaga - pijemy nie tylko wodę. Warto też sięgać po soki, najlepiej te z pulpą owocową lub świeżo wyciskane. Pocąc się tracimy minerały, które trzeba uzupełniać. Lekko osolony sok pomidorowy dostarczy bardzo ważnych pierwiastków dla serca - potasu i sodu. Arabowie rozsychający się z gorąca na pustyni piją mieszankę zielonej herbaty z miętą (gorącą). Można też gałązki świeżej mięty (do kupienia w każdym supermarkecie) wkładać do wody i robić sobie miętowy napój, wzbogacany np. cytryną lub limonką. Ochładzająco od środka działają też cytrusy, pomidory oraz arbuzy i melony.

Uwaga, chorzy

Najtrudniej mają w upały osoby chore, zwłaszcza ludzie borykający się z chorobami układu krażenia. Nie powinny w wychodzić z domu w czasie największej operacji słonecznej czyli od 10.00 do 15.00, warto zaoopatrzyć je w klimatyzatory i wiatraki oraz zasłaniać okna ograniczając dostęp ciepła do mieszkania.   

Powiązane artykuły