Rak krtani - OBJAWY i SYMPTOMY - CHOROBA JERZEGO STUHRA

Rak krtani najczęściej atakuje mężczyzn i występuje zwykle między 45 a 75 rokiem życia. Na raka krtani choruje m.in. Jerzy Stuhr, aktor, reżyser. Jest to patologiczny rozwój złośliwych komórek w obrębie błony śluzowej krtani.

Rak krtani najczęściej atakuje mężczyzn i występuje zwykle między 45 a 75 rokiem życia. Jest to patologiczny rozwój złośliwych komórek w obrębie błony śluzowej krtani.

Nowotwór rosnąc nacieka na okoliczne tkanki, niszy je, a także zamyka światło krtani prowadząc do upośledzenia przepływu powietrza. Komórki rakowe wraz z limfą i krwią mogą przenosić się do okolicznych węzłów chłonnych i odległych narządów, dając w ten sposób przerzuty odległe.

Rak krtani - objawy

Najczęstsze objawi raka krtani to przede wszystkim chrypka utrzymująca się dłużej niż 2-3 tygodnie, uczucie ciała obcego, „zawadzania” w gardle, zmiana głosu, ból w gardle, duszność, utrudnione połykanie, powiększenie węzłów chłonnych w odrębie szyi, niewyjaśniona utrata masy ciała, kaszel, krwioplucie, ogólne osłabienie, uczucie zmęczenia, bladość skóry.

Rozwój raka krtani spowodowany jest niekontrolowanym rozrostem komórek w obrębie krtani. Przyczyną rozrostu są mutacje, które powstają na skutek przewlekłego narażenia na czynniki rakotwórcze. Za powstawanie raka krtani pośrednio odpowiedzialna może być również infekcja wirusowa, w wyniku której powstają brodawczaki krtani.

Rak krtani - komu zagraża?

Osoby najbardziej narażone na zachorowania to palacze i osoby nie stroniące od alkoholu. Rokowanie zależy od stopnia zaawansowania choroby. Wczesne postaci choroby dają 90% przeżycie 5 lat od momentu rozpoznania. Może dochodzić do wznowy raka krtani, szczególnie w pierwszych dwóch latach od operacji, dlatego konieczna jest stała obserwacja chorego.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły