LEKI I ALKOHOL to złe połączenie. Czy z tego powodu zmarła Whitney Houston? W jakie interakcje wchodzą i czym to grozi?

Dlaczego Whitney Houston zmarła, dowiemy się, kiedy opublikowane zostaną wyniki badań toksykologicznych. Najprawdopodobniej, jak się spekuluje, stało się to z powodu zażyciu mieszanki alkoholu i leków antylękowych i nasennych, które wchodzą ze sobą w mocne interakcje. Zanim sięgniesz po alkohol biorąc leki – dowiedz się, czy możesz łączyć je z procentami! 

W pokoju hotelowym Whitney Houston znaleziono silne leki antylękowe, które w połączeniu z alkoholem mają działanie usypiające oraz inne leki nasenne, przepisywane na receptę. Czy to one, wraz z alkoholem, od którego artystka w ostatnich latach nie stroniła, mogły doprowadzić do śmierci 48-letniej gwiazdy?

Jak działają leki w połączeniu z alkoholem?

Z alkoholem wchodzi w interakcje wiele leków z różnych grup – ich łączenie z alkoholem może doprowadzić nie tylko do osłabienia ich działania, lecz i wielu reakcji niepożądanych, groźnych, w tym nawet do śmierci.

Lek, aby osiągnąć swój cel musi dostać się do krwioobiegu, a stąd z krwią dotrzeć do miejsca swojego przeznaczenia – organu czy tkanki. Wraz z upływem czasu siła działania leku maleje - jest on przetwarzany (metabolizowany) przez enzymy i wydalany z organizmu. Podobnie działa alkohol: dociera do krwi, potem do mózgu wprowadzając człowieka w stan upojenia alkoholowego, z czasem jest wydalany, głównie przez wątrobę.

  • alkohol w małych ilościach może wydłużyć i wzmóc działanie leku, zwiększając ryzyko, że chory mocniej odczuje jego uboczne (szkodliwe) skutki działania. 
  • długotrwałe picie alkoholu może uaktywnić enzymy metabolizujące lek i osłabić jego działanie. Raz uaktywnione enzymy pozostają w tym stanie przyspieszając metabolizm niektórych leków jeszcze w kilka tygodni po zakończeniu picia! 
  •  enzymy uaktywnione przez systematyczne picie mogą przekształcać niektóre leki w toksyczne związki, zdolne do uszkodzenia m.in. wątroby.
  • alkohol może nasilić hamujący efekt środków uspokajających czy narkotycznych w mózgu; niektóre leki wpływają z kolei na metabolizm etanolu, wpływając tym samym na jego potencjał odurzający czy negatywne skutki picia. 

Leki psychotropowe z alkoholem - mogą zabić!

Osoby biorące leki psychotropowe powinny pamiętać, że alkohol nawet w małych dawkach zwiększa uspokajające działanie tych leków, dodatkowo upośledzając koordynację ruchową i doprowadzając do trudności z oddychaniem, a także uszkodza wątrobę!

Narkotyczne środki przeciwbólowe

Narkotyczne preparaty przeciwbólowe (opioidy: morfina, kodeina, propoksyfen i meperydyna), łagodzą silne bóle. Połączenie tych leków z alkoholem wzmaga uspokajające działanie i leków i alkoholu, tym samym zwiększając ryzyko śmierci z przedawkowania. Nawet pojedyncza dawka alkoholu może zwiększyć wywołane przezeń skutki uboczne.

Środki uspokajające i nasenne

Przedawkowanie benzodiazepin (np. Valium), stosowanych przy leczeniu lęku i bezsenności, w połączeniu z alkoholem może doprowadzić do ospałości, a także poważnych problemów oddechowo-krążeniowych (efektem tego może być śpiączka albo zatrzymanie funkcji oddechowych doprowadzających do śmierci). 

Powiązane artykuły