Jak walczyć z PARADONTOZĄ? Sposoby na powstrzymanie wypadania zębów

Paradontoza jest podstępna – może rozwijać się przez wiele lat bez wyraźnych objawów, podstępnie jednak niszcząc kości i dziąsła. Wypadanie zębów to końcowe stadium choroby, w którym szanse na ich uratowanie są już właściwie znikome. Co czwarty Polak może być zagrożony paradontozą.

Paradontoza to choroba, w przypadku której wczesna diagnoza jest niezwykle ważna, bo daje szansę na uratowanie zębów. Nieleczona choroba prowadzi do zaniku kości i w efekcie do utraty zębów.

Objawy, które mogą wskazywać na początki paradontozy

  • krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania
  • odsłonięte szyjki zębów
  • nadwrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy
  • nieprzyjemny zapach z ust
  • kamień nazębny

Parodontoza: przyczyny i zapobieganie

Główną przyczyną parodontozy są bakterie gromadzące się na powierzchni i wokół zębów. Badania dowodzą, że skłonność do paradontozy jest dziedziczna. - To prawda. Jednak samo występowanie choroby w rodzinie nie oznacza, że na pewno zachorujemy. Powinno być jednak sygnałem, aby odbyć konsultację stomatologiczną w kierunku paradontozy – radzi właścicielka gabinetu stomatologicznego Orident. Jednak 90 procent przypadków paradontozy wynika z nieprawidłowej higieny jamy ustnej, ale samo mycie nie wystarcza – aby zmniejszyć ryzyko paradontozy trzeba też regularnie (2-4 razy w roku) oczyszczać zęby z kamienia i osadów, ewentualnie lakierować je, by utrudnić bakteriom dostęp do ich powierzchni.

Paradontoza ma wpływ na cały organizm

Rozchwianie i nadwrażliwość zębów sprawiają, że chorzy modyfikują swoją dietę, „przestawiając się” na papkowate pokarmy lub połykając niedokładnie rozdrobniony pokarm. Oba przypadki mogą prowadzić do poważnych problemów ze strony układu trawiennego. - Pamiętajmy także, że za paradontozę odpowiedzialne są bakterie, u osób z paradontozą wzrasta ryzyko choroby odogniskowej, a więc „rozsiewu” bakterii po całym organizmie. Bakterie te mogą być zaś odpowiedzialne za występowanie zapalenia wsierdzia, zapalenia stawów, zapalenia nerek, infekcji, chorób narządu wzroku czy problemów skórnych – przestrzega właścicielka Orident.

Jak zapobiegać paradontozie?

  • co najmniej 2 razy dziennie (przez ok. 3 minuty) myj zęby ruchem wymiatającym – nie szoruj poziomo!
  • używaj szczoteczki o miękkim lub średnio twardym włosiu
  • zawsze używaj nici i wykałaczek dentystycznych
  • oczyszczaj język
  • po umyciu zębów stosuj płyn do płukania ust (najlepiej specjalistyczny, bezalkoholowy, dostępny w aptekach)

materiały prasowe Orident

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły