Jak uniknąć zakażenia wirusem HIV?

Jak uniknąć zakażenia wirusem HIV?
Fot. Photos.com

Choć przed zakażeniem wirusem HIV chroni całkowicie jedynie abstynencja seksualna bądź unikanie wszelkich zachowań określanych jako "ryzykowne", istnieją sposoby, które pozwalają zmniejszyć prawdopodobieństwo nosicielstwa. Sprawdź, czy wiesz, jak uniknąć zakażenia wirusem HIV!

Aby uchronić się przed zarażeniem, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • unikaj przypadkowych kontaktów seksualnych; jeżeli jednak już się na nie zdecydujesz, pamiętaj o prezerwatywie, która (użyta właściwie!) daje 95% bezpieczeństwa,
  • na seks bez zabezpieczenia warto wyrazić zgodę dopiero po upewnieniu się, że ani my, ani nasz partner nie jesteśmy nosicielami wirusa - wspólne przeprowadzenie badań może być dobrą podstawą do zbudowania stałego związku,
  • stosunek oralny bądź analny nie chroni przed zakażeniem,
  • nie należy stosować igieł i strzykawek, które były już wcześniej używane,
  • podczas niesienia pomocy osobie nieznajomej, która krwawi trzeba pamiętać o podstawowych środkach ochronnych, takich jak gumowe rękawiczki

Gdy jednak doszło już do przygodnego stosunku bez zabezpieczenia, istnieje możliwość zastosowania tzw. profilaktyki poekspozycyjnej. Aby z niej skorzystać, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza (do 72 godzin po współżyciu) i poprosić o przepisanie odpowiednich leków; mogą one zmniejszyć ryzyko zakażenia nawet 80-krotnie! Ich wadą jest jednak cena - kosztują 1500-2000 zł i nie są refundowane przez NFZ.

Warto również pamiętać o możliwości przeprowadzenia badań na obecność wirusa HIV. Testy będą wiarygodne już po 3-8 tygodniach od ewentualngo zakażenia i można je zrobić bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania w Punktach Konsultacyjno Diagnostycznych (PKD) znajdujących się na terenie całej Polski.

Sposoby leczenia - gdy jest za późno na profilaktykę...

Obecnie w sprzedaży dostępne są już leki najnowszej generacji, które - odpowiednio stosowane - mogą przedłużyć życie pacjenta zakażonego HIV nawet o 40 lat! Mimo dofinansowywania terapii przez państwo jej koszt jest nadal duży; wynosi minimum 1000 złotych miesięcznie. Trzeba jednak pamiętać, że jak na razie nie istnieją preparaty pozwalające całkowicie wyleczyć HIV czy AIDS, a opracowane dotąd leki zapobiegają jedynie namnażaniu się wirusa i utrudniają jego wnikanie do komórek.

Jesteś nosicielem - gdzie po pomoc?

W Polsce nosiciele wirusa HIV/AIDS mogą zgłosić się po pomoc do różnych fundacji, które oferują wsparcie i pomagają osobom chorym i ich rodzinom nauczyć się  żyć normalnie z chorobą. Należą do nich m.in. MONAR,  fundacja Zjednoczenie na Rzecz Żyjących z HIV/AIDS „Pozytywni w Tęczy”, Krajowe Centrum ds. AIDS czy Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z Nami”.

Powiązane artykuły