Czym jest i jak leczyć nadwrażliwość zębów?

Czym jest i jak leczyć nadwrażliwość zębów?
Fot. thinkstockphotos.com

Ta nieprzyjemna dolegliwość dotyczy co czwartej dorosłej osoby. Mówimy, czym jest nadwrażliwość zębów i jak sobie z nią poradzić.

Nie ma chyba osoby, która choć raz w życiu nie poczułaby bólu zębów po zjedzeniu ciepłej zupy, słodkiego batonika czy lodów. Czasem przenikliwe kłucie zęba pojawia się nawet w trakcie szczotkowania. Jeśli przydarza się osobom, które o zęby dbają – regularnie odwiedzają dentystę, nie mają próchnicy ani ubytków i dwa razy dziennie pieczołowicie szczotkują uzębienie – mówimy wtedy o  nadwrażliwości zębów.

Nadwrażliwość zębów przyczyny

Ta przykra dolegliwość dotyczy aż jednej czwartej dorosłej populacji. Pojawia się, gdy dziąsła się cofają, co odsłania powierzchnię korzenia zęba. Zębina staje się wtedy widoczna, otwierają się również kanaliki zębinowe. Znajdujący się w nich płyn pod wpływem ciepła, zimna albo wysokiego stężenia cukru przemieszcza się, co podrażnia zakończenia nerwowe znajdujące się w miazdze zęba. Nadmierna wrażliwość zębów może być także spowodowana innymi przyczynami – do najczęstszych należą stosowanie zbyt twardej szczoteczki i zbyt mocne szorowanie zębów, co powoduje ścieranie się szkliwa. Pozostali winowajcy to ... słodkie napoje oraz zawarte w owocach kwasy, które powodują erozyjne rozpuszczanie się szkliwa i odsłonięcie zębiny. Na czarnej liście są też silnie wybielające pasty do zębów.

Jeśli ból wystąpi,  nie należy czekać, aż sam minie. Objawy co prawda szybko ustąpią, ale będą pojawiały się regularnie i mogą się nasilić. Problem wymaga wizyty u stomatologa, który zaleci dalsze postępowanie. Podstawą terapii jest kuracja preparatami znoszącymi nadwrażliwość zębiny, a także zmiana nawyków pielęgnacyjnych oraz akcesoriów do szczotkowania zębów.  

Powiązane artykuły