Czy odczulanie może pomóc zwalczyć alergię?

Alergia męczy i utrudnia życie, wiele zażywanych na nią leków też nie jest obojętnych dla zdrowia i samopoczucia. Czy uczulenia można się pozbyć raz na zawsze? Pomocne mogą być w tym szczepionki alergenowe używane do odczulania. Co warto o nich wiedzieć?

Alergia daje się opanować lekami, ale niestety, po ich odstawieniu wraca gwałtownie i dalej męczy chorego. Objawy mogą być różne - katar, kaszel, łzawiące oczy, ataki duszności, swędzące zmiany skórne, a także dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. W efekcie uczuleń atakujących układ oddechowy często pojawia się astma. Ten kto ma alergię, zazwyczaj marzy więc nie o tym, by tłumić jej objawy lekami, lecz by się jej pozbyć raz na zawsze.

Jak można sobie pomóc w pozbyciu się alergii?

Wiele uczuleń może przestać być problemem po zastosowaniu szczepionki alergenowej, ktora ma działanie odczulające. To właśnie immunoterapia. Jej skutki są trwałe, ale sama terapia może trwać od kilku miesięcy nawet do kilku lat. Polega na podaniu szczepionek zawierających alergeny, na które pacjent jest uczulony. Nie jest to terapia tania, bo szczepionki podawane są zawsze w gabinecie lekarskim przez lekarza, który najpierw indywidualnie je dobiera do pacjentra cierpiącego na alergię. Po szczepieniu podskórnym pacjent powinien przez 2 godziny pozostać w pobliżu lekarza. 

Dlaczego immunoterapia jest korzystna?

Takie szczepienie działa na układ immunologiczny, sprawiając, że zaczyna on tolerować alergeny będące dotychczas przyczyną uczulenia. Szczepienia alergenowe, "naprawiając" układ immunologiczny, działają także profilaktycznie - chronią bowiem przed rozwojem innych uczuleń (często alergik, w przebiegu choroby staje się uczulony na coraz to nowe, dodatkowe alergeny). Oprócz odczulania w zastrzykach, możliwa i dostępna jest też immunoterapia w formie kropli lub tabletek. Skuteczność immunoterapii alergenowej jest wysoka - w przypadku niektórych alergenów przekracza 80%.

Powiązane artykuły