Jak układać rzeczy w szafkach kuchennych?

W kuchennych szafkach liczy się dobra organizacja. Posegregowanie sztućców, naczyń i akcesoriów w szufladach ułatwią specjalne wkłady i uchwyty. Cargo pomogą urządzić domową spiżarnię.

"Porządek trzeba robić, nieporządek robi się sam" - dowcipnie napisął kiedyś Tadeusz Kotarbiński. Dziś, za sprawą nowoczesnej organizacji szaf i szuflad kuchennych, można zaryzykować stwierdzenie, że nieporządek nie ma prawa zrobić się wcale. Funkcjonalne przegrody i wkłady do wnętrz szuflad, kosze cargo, moduły do dowolnej konfiguracji pozwalają znaleźć stałe miejsce dla sztućców, talerzy, przypraw, przyborów i wszystkiego, co jest nam potrzebne.

Gdzie zatem ulokować "Kuchenny niezbędnik"? Specjaliści radzą, by na sprzęty do gotowania i np. sztućce przeznaczyć miejsce pod płytą grzewczą. Talerze najlepiej układać w dużych, głębowkich szufladach, a garnki i patelnie - w szafkach z systemami cargo. Mniejsze cargo będą za to lepsze na przykład na przyprawy czy oliwy. Nie zapominajmy o ułatwiających życie systemach elektrycznego wspomagania, dzięki którym wystarczy jedynie lekko nacisnąć front szafki, by wyjąć to, czego potrzebujemy.
Wszystkie elementy szaf i szuflad powinny być łatwo dostępne i "współpracować ze sobą". W kuchni jak w życiu najważniejsza jest komunikacja - bezkonfliktowa i wygodna.

Powiązane artykuły