Letnia trasa koncertowa Młodej Polskiej Filharmonii. Gdzie wystąpią muzycy?

Letnia trasa koncertowa Młodej Polskiej Filharmonii. Gdzie wystąpią muzycy?
Fot. Grupa Zwierciadło

Młoda Polska Filharmonia – młodzieżowa orkiestra działająca pod opieką Fundacji Zwierciadło – rusza w letnią trasę koncertową, która odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia 2016r. Muzycy zagrają w Warszawie, Kazimierzu Dolnym oraz Poznaniu. W ramach ostatnich 8 tras koncertowych odbyło się 36 koncertów, które łącznie obejrzało blisko 40 tysięcy osób. Orkiestra pod batutą Adama Klocka wraz z energetycznym kwintetem VOŁOSI, zaprezentuje nowe aranżacje autorskich kompozycji zespołu. Wstęp na koncerty jest wolny.

Młoda Polska Filharmonia to jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy, złożona z 43 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 15-24 lat wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań.  Młodzi muzycy otrzymują od Fundacji Zwierciadło roczne stypendia pieniężne. Fundatorami projektu są Sławomir Smołokowski i Grzegorz Jankilevitsch.

Z ogromną radością ruszamy z Młodą Polską Filharmonią w kolejną, już dziewiątą,  trasę koncertową. Jak  co roku przygotowaliśmy dla naszej publiczności wyjątkową ucztę muzyczną. Tym razem, z naszym gościem specjalnym - zespołem VOŁOSI,  zabierzemy Państwa w podróż do świata klasyki i jazzu, gdzie zaserwujemy podwójną porcję wirtuozerii, energii i pasji.  Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy kochają dobrą muzykę i nieoczywiste brzmienia. Czekamy na Państwa w Warszawie, Poznaniu i Kazimierzu Dolnym! – powiedziała Tamara Surman, prezes Fundacji Zwierciadło  

Młoda Polska Filharmonia od początku swojej działalności jest wspierana przez przedstawicieli środowiska muzycznego zarówno związanego  z muzyką klasyczną, jak i nowymi brzmieniami. Jako pierwszy projekt poparł światowej sławy kompozytor Zbigniew Preisner, komponując utwór specjalnie na potrzeby trasy koncertowej MPF 2011. Projekt wspierają także Kayah, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Grzegorz Turnau, Marita Albán Juárez, Robert Kubiszyn, Aga Zaryan, Magda Navarette.

Wszystkie koncerty Młoda Polska Filharmonia zagra pod batutą Adama Klocka - dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej oraz dyrektora artystycznego Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Adam Klocek jest również  pomysłodawcą i współtwórcą płyty "Night in Calisia", która zdobyła Grammy 2014 w kategorii „najlepszy album dużego zespołu jazzowego".

VOŁOSI koncertują od lat na całym świecie, wszędzie spotykając się z ogromnym entuzjazmem. Pojawiają się na wielkich rockowych festiwalach, w wyrafinowanych salach koncertowych, na małych kameralnych scenach a nawet na dworach królewskich. Zdobyli wiele prestiżowych nagród. Są spotkaniem współczesnego smyczkowego wykonawstwa z muzyką zanurzoną w czystej karpackiej tradycji. To co powstało z tego zderzenia zaskakuje do dziś. Pierwotna moc muzyki korzeni, rockowa energia, jazzowe szaleństwo, klasyczna jakość, tradycyjne maniery, współczesne techniki wykonawcze - to wszystko jest w ich muzyce.  Mary Ann Kennedy z BBC pisze: „VOŁOSI są rewelacją - ich zniewalająca energia przekracza muzyczne i geograficzne granice tworząc absolutnie nieodpartą mieszankę. Spróbujcie ich nie pokochać!”.

Harmonogram letniej trasy koncertowej Młodej Polskiej Filharmonii

4 sierpnia 2016r. (czwartek) o godz. 19:00 - Warszawa, Amfiteatr w Łazienkach Królewskich

5 sierpnia 2016r. (piątek) o godz. 20.30 - Kazimierz Dolny, Rynek Główny (koncert w ramach Jubileuszowego 10. Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”)

6 sierpnia 2016r. (sobota) o godz. 19.00 - Poznań, Park Starego Browaru

Mecenasem muzycznym trasy jest radio Zet Chilli

Patroni medialni: „miesięcznik Zwierciadło”, „miesięcznik SENS”, ”zwierciadlo.pl”, „Co jest grane 24”, „Informator Stolicy , Cameral Music”, „Gdzie co? Informator Kulturalny”, „kulturaonline.pl”, „dlastudenta.pl”, „NOVIMEDIA”

Informacje o koncertach: www.mpf.zwierciadlo.pl

Idea projektu Młoda Polska Filharmonia

Młoda Polska Filharmonia - projekt Fundacji Zwierciadło- to jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy, złożona z 43 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 15-24 lat wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań  w 2011, 2013 oraz w 2015 roku. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem Młodej Polskiej Filharmonii jest wybitny muzyk Adam Klocek, pomysłodawca i współtwórca płyty „Night in Calisia”, która zdobyła Grammy 2014 w kategorii „najlepszy album dużego zespołu jazzowego”. Adam Klocek jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej oraz dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. W 2013 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. W 2014 Minister Kultury odznaczył artystę Srebrnym Medalem „Gloria Artis”. 

W ramach ostatnich 8 tras koncertowych odbyło się 36 koncertów, które łącznie obejrzało blisko 40 tysięcy osób. Celem organizatora przedsięwzięcia - Fundacji Zwierciadło - jest m.in. popularyzacja muzyki poważnej wśród młodzieży oraz motywacja młodych artystów do wzmożonej pracy i wzbogacania swoich doświadczeń. Młoda Polska Filharmonia jest pionierskim projektem tworzonym przez zespół profesjonalistów, umiejętnie łączącym względy artystyczne, oczekiwania publiczności oraz wymogi edukacji muzycznej. Przedsięwzięcie ma charakter społecznie odpowiedzialny - jego celem jest między innymi upowszechnienie muzyki poważnej w szerokich kręgach odbiorców oraz wspieranie, promowanie i inicjowanie przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych o unikalnej wartości.

Fundacja Zwierciadło dąży do promowania kultury polskiej również poza granicami kraju, m.in. poprzez udział Młodej Polskiej Filharmonii w międzynarodowych festiwalach muzycznych (m.in.: 2 koncerty w ramach 6. Festiwalu Muzycznego MISA 2015 w Szanghaju).

– Czterdziestu  młodych, utalentowanych muzyków występujących na estradzie wspólnie ze swoimi profesorami – solistami  wybitnych, światowych zespołów orkiestrowych? To może być bardzo ciekawe. Obalamy mit, który mówi, że w orkiestrach jest miejsce dla przeciętnych muzyków. Nieprawda, w dobrej orkiestrze jest miejsce dla wirtuozów. I dopiero wtedy czuje się, jaka siła tkwi w wykonawstwie muzyki symfonicznej. Każdy z osobna znakomity, do tego tworzący z kolegami świetnie zgrany zespół. Magia dźwięków granych razem, ale będących konglomeratem najlepszego indywidualnego brzmienia. Wrażliwość na muzykę, precyzja własnego grania, ale także – a może przede wszystkim – wrażliwość na to, co brzmi dokoła i z czym trzeba współgrać. Balans pomiędzy indywidualnością i poczuciem gry zespołowej. Gdyby nie słowo „muzyka” opis ten pasowałby do gry dobrej drużyny piłkarskiej, którą ogląda się z zapartym tchem, a piłka precyzyjnie sunie od zawodnika do zawodnika trafiając w końcu do bramki. Tu zamiast bramki mamy uszy publiczności, w które niech wpada jak najwięcej precyzyjnych a do tego pięknych, poruszających duszę, dźwięków mówi Adam Klocek, dyrektor artystyczny projektu Młoda Polska Filharmonia

Powiązane artykuły