Szampon bez SLS – co to jest?

Szampon bez SLS – co to jest?
Fot. thinkstockphotos.com

SLS to środek należący do mocnych detergentów anionowych, który znajdziemy w wielu produktach - od płynów do naczyń do kosmetyków pielęgnacyjnych. Jego obecność może spowodować podrażnienia skóry i wiele innych problemów. Sprawdź, czym zastąpić szampony z SLS.

Czym jest SLS?

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i nieco delikatniejszy SLES (Sodium Laureth Sulfate) to dwa najpopularniejsze detergenty stosowane w kosmetykach. Spotykamy je w kremach, żelach myjących, płynach do kąpieli a także w szamponach. Te związki siarki są odpowiedzialne za mycie i powstawanie piany. Detergenty pozbawiają skórę jej naturalnej warstwy sebum. Regularne stosowanie kosmetyków z SLS może u osób o wrażliwej skórze spowodować podrażnienia, skóra może też zacząć bardziej się przetłuszczać. Używanie szamponów z SLS może przyczyniać się do problemu ze skórą głowy i zachwiać jej równowagę.

>>> Jak poradzić sobie z puszącymi się włosami? [KLIKNIJ]

Nie wszyscy są jednak wrażliwi na działanie SLS, a same związki siarki mają nie tylko wady. Warto używać szamponów z SLS, jeśli stosujemy silikonowe kosmetyki do stylizacji i wygładzania włosów, lub potrzebujemy raz na jakiś czas mocniejszego oczyszczania (np. przy codziennym używaniu bardzo delikatnego szamponu).

Jeśli nie SLS to co?

Osoby, u kórych stosowanie szamponów z SLS i SLES kończy się podrażnioną skórą głowy i wiecznie przetłuszczającymi się włosami, mogą spróbować bardziej delikatnych detergentów, np.:Coco Glucoside, Lauryl Glucoside, Capryl Glucoside, Disodium Cocoyl Glutamate, Sodium Cocoyl Glutamate.

Jeśli nie mamy pamięci do nazw chemicznych albo nie mamy ochoty zagłębiać się w listy składników kosmetyków w drogerii, warto na etykietach poszukać informacji "SLS Free". Zwykle producenci chwalą się brakiem mocnych detergentów w składzie.

Szampony bez SLS to np. szampony Natura Siberica, Organic Shop, Love2MIX czy szampony dla dzieci: Babydream czy HIPP.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły