Modny mężczyzna. Jak dopasować koszulę do garnituru?

Jak dopasować koszulę do garnituru?
Fot. sxc.hu

Dopasowanie koszuli do garnituru nie jest łatwe. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki efekt chcemy uzyskać lepiej postawić na klasyczną białą koszulę, która dobrze na nas leży. Mówimy, jak dopasować koszulę do garnituru.

Zacznijmy od tego, jak powinna na nas leżeć koszula. Jeżeli zapniemy ją pod samą szyję, kołnierzyk nie powinien dotykać do naszej szyi. Idealna koszula to taka, w której po zapięciu kołnierzyka mamy możliwość wsunąć jeszcze dwa palce pomiędzy kołnierzyk, a szyję. Jeżeli kołnierzyk jest zbyt luźny, gdy zawiążemy na nim krawat zacznie się nieestetycznie zwijać. 

Lepiej wybierać koszule, które są taliowane - mają dwie zaszewki na plecach. Wtedy koszula będzie na nas lepiej leżała i optycznie nas wyszczupli. Podczas kupna koszuli nie możemy zapominać też o odpowiedniej długości rękawów. Odpowiedniej, czyli takiej, żeby 1 cm zawsze wystawał spod rękawa marynarki. W czasie ruchu rękami stosunek długości mankietu koszuli do mankietu marynarki musi pozostawać taki sam! Dlatego lepiej wybierać koszule, które są dość wąskie w nadgarstku. Nie kupujmy nigdy koszul bez zabrania ze sobą marynarki od garnituru. To właśnie krój marynarki decyduje o tym, jaką koszulę mamy wybrać. Jeśli np. marynarka ma wysokie pachy, wtedy należy wybrać koszulę z lekkim "nadmiarem" rękawa. 

Jeżeli mamy marynarkę w paski koszula powinna być albo bez wzoru, albo z - jeśli ma ten sam wzór to musi on różnić się skalą. Np. szerokie paski w dużych odstępach na marynarce - cieniutkie paski, blisko siebie na koszuli. Jeżeli marynarka jest w kratkę, wtedy koszula może mieć paski tylko w przeciwieństwie do poprzedniej kombinacji: wzory muszą być tej samej skali.

Bezpiecznymi kolorami koszul są: biały (w zestawieniu z ciemnym garniturem nadaje się idealnie na wieczorne i oficjalne spotkania), wszystkie odcienie niebieskiego (oprócz jaskrawego błękitu i szafirowego), prążki na koszuli mogą być biało-niebieskie lub biało-różowe w tym wypadku. Pamiętajmy, że najbardziej niemodnym i nieklasycznym wzorem koszul jest kratka!

Jeżeli mamy ciemny garnitur nie wybierajmy czarnej koszuli. Zestaw ten jest sztampowy i tani. W przypadku marynarki matowej możemy pozwolić sobie na połyskująca koszulę. I odwrotnie.