MODA NA WIOSNĘ 2013. Co będzie modne, jakie kolory i fasony?

Moda żywi się zmianą. Jeśli modne są żywe jaskrawe kolory, możemy być pewni, że w następnym sezonie na wybiegach królować będą modelki w barwach pastelowych, tak jak tej wiosny. Poza tym czekają nas jeszcze inne nowości. Co jest modne w tym sezonie?

Moda musi się zmieniać, inaczej salony mody ani sklepy nie odnotują wzrostu sprzedaży. Ale nie jest to łatwe zadanie, bo… wszystko już było. Stąd od pewnego czasu mamy powroty do przeszłości – raz lata trzydzieste, raz pięćdziesiąte lub sześćdziesiąte, a czasem wszystko na raz, tak jak tej wiosny, kiedy to wracają i kwiaty, i cukierkowe pastele, i etniczne wzory. Nowe są tylko dziurawe sweterki, choć same dziury, np. w dżinsach czy na rajstopach to przecież żadna nowość.

Modne w tym sezonie pastelowe barwy

Wiodące firmy z branży pokazują modne ubrania w cukierkowych kolorach różu, beżu, seledynu czy turkusu, ale wszystkie barwy z dużym dodatkiem bieli – łagodne i przytłumione. Jeśli beż, to tak jakby do kubka z kawą dolać sporą porcję mleka, jeśli seledyn, to nie świeży szpinak, ale mocno doprawiony beszamelem, natomiast róż wyłącznie anemiczny i blady. Najlepiej jeszcze, gdy w stroju znajdzie się kilka takich kolorów.

Wróciły typowe dla lat sześćdziesiątych sukienki łączone z kilku materiałów. I tak: mogą to być trzy wyraźne części, każda w innym kolorze albo prosty pop-artowski wzór, lecz bez charakterystycznego dla lat 60. kontrastu barw. Modne będą także zestawy typu: błękitny rozbielony żakiecik z seledynową spódniczką i torebką w kolorze bzu albo piaskowy trencz z różową sukienką w odcieniu lodów malinowych i cytrynową wstążką we włosach.

Etniczne wzory inaczej

Wielką falą wróciły także wzory etniczne z różnych stron świata. Nowością jest jednak ich wyrafinowane zestawienie. Nie nosi się już wzorzystej bluzki z gładką spódnicą czy kolorowej tuniki do niebieskich dżinsów, ale zestawia wzór ze wzorem. Wszystkie elementy modnego ubrania mogą pokrywać etniczne, bardzo kolorowe dekoracje – a każda inna. Takie zestawienia to jednak „wyższa szkoła jazdy”, wymagają bowiem doskonałego wyczucia barw, formy i stylu. Na stronach kolorowych miesięczników wyglądają doskonale, ale jak będzie na ulicy? Polskie dziewczyny, zwłaszcza studentki szkół artystycznych świetnie potrafią jednak sprostać takiemu wyzwaniu i pewnie już niedługo ulice miast „zakwitną” feerią barw.

Kwiaty w natarciu

Wśród wzorów królują kwiaty – w każdej postaci: wyraziste i duże lub maleńkie, tzw. łączki, stylizowane z malarskim rozmachem albo wierne oryginałom. Barwne liście, pąki, kłosy i kwiaty mogą być ułożone w regularne wzory, pasy albo niedbale rzucone na pastelowe tła. Do tego dodaje się etniczne szale, ludowe chusty, kolorowe hafty i ręczne koronki.

Modne ubranie... z dziurami

Koronkowe aplikacje i wzory na swetrach już nie wystarczą. W oknach wystawowych najdroższych sklepów i eleganckich marek widać wiosenne kolekcje, a w nich … dziurawe sweterki. Poprzez powycinane misternie esy floresy wykwintnych i niesłychanie drogich dzianin wełnianych i bawełnianych prześwitują nagie manekiny.

Zatem co ubrać wiosną? Dziewczyny – do dzieła. Czas przepatrzyć szafy i szuflady, a potem wycinać, przymierzać, zestawiać, zszywać i kombinować. Będzie nie tylko modnie, ale i nad wyraz oryginalnie. Takim niepowtarzalnym strojem na pewno zwrócimy uwagę otoczenia, a przecież o to chodzi – nam. Natomiast projektantom i firmom produkującym modną odzież - by interes nie przestał się kręcić.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły