Kosmetyki naturalne. Dlaczego warto je stosować?

Kosmetyki naturalne. Dlaczego warto je stosować?

Kaskaryla, kokum, luffa azjatycka, trzęsak, śluz ślimaka, żywokost...To tylko nieliczne składniki naturalnych kosmetyków. Ekologia i powrót do natury są w modzie. Warto jednak zastanowić się, czym wyróżniają się ekokosmetyki i czy naprawdę są skuteczne.

Czym są kosmetyki naturalne?

Są to kosmetyki wyprodukowane bez użycia zaawansowanej technologii ze składników w 100% pochodzenia naturalnego. Co ważne, przy ich produkcji nie powinny powstawać toksyczne odpady oraz nie powinno się zanieczyszczać środowiska. Receptury takich kosmetyków, choć często ulepszane i modyfikowane, bazują na produktach używanych tradycyjnie do pielęgnacji przez społeczności z całego świata.

Higiena, pielęgnacja, środki czystości i produkty do makijażu

W ostatnich latach naturalne kosmetyki stały się w Polsce bardzo popularne, a co ważniejsze – osiągalne finansowo. Choć nierzadko ich cena jest nieco wyższa niż komercyjnych produktów, stały się już one osiągalne dla przeciętnego konsumenta.

Wśród bogatej oferty dostępnej zarówno w internecie, jak i sklepach stacjonarnych oraz salonach kosmetycznych można znaleźć produkty takie jak na przykład mydło z popiołu drzewnego, wosk do włosów i skóry głowy, balsam do ciała z lawendą i geranium, szampon w pudrze, orzechy do prania oraz wegetariańską pastę do zębów i dezodorant w formie kryształu.

Ekologiczne produkty dostępne są także w formie lepiej nam znanej z drogeryjnych półek. Szampony, podkłady, cienie do powiek, lakiery do paznokci, maseczki, kremy i balsamy. Praktycznie na każdy produkt znajdziemy odpowiednik w wersji „eco”, który swoją jakością nie będzie odbiegał od komercyjnego.

Moda czy skuteczność?

Z jednej strony aktualnie panuje moda na wszystko co „eco”. Z drugiej jednak strony warto się zastanowić czy przypadkiem nie jest to także racjonalne rozwiązanie dla wszechogarniającej nas degradacji ekologicznej. Przy produkcji komercjalnych kosmetyków wielkie fabryki nie tylko dewastują środowisko, ale także nie mamy pewności, że użyte przez nie półprodukty, na przykład pochodzenia zwierzęcego, zostały otrzymane w etyczny i ekologiczny sposób. Kosmetyki naturalne, poza składem wolnym od chemii, powinny charakteryzować się także ekologiczną formą produkcji, a także późniejszego użycia, na przykład szampon czy mydło nie zatruwają środowiska. Dodatkową zaletą takich kosmetyków jest to, że z racji swojego dość prostego składu, bez wszystkich „ulepszaczy”, nie zatruwamy własnego ciała zbyteczną chemią i toksynami.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły