Kosmetyki naturalne: dlaczego warto ich używać?

Kosmetyki naturalne: dlaczego warto ich używać?
Fot. beorganic.com.pl

Naturalne kosmetyki zdobywają coraz wiecej zwolenników. Coraz uważniej patrzymy na etykiety nie tylko produktów spożywczych, ale i kosmetyków. I słusznie. Mówimy, dlaczego warto używać tego, co naturalne i zdrowe dla naszej skóry.

Żyjemy w świecie zdominowanym przez szkodliwe substancje - wchłaniamy je w jedzeniu, z powietrzem i przez skórę, stosując chemiczne kosmetyki. Otaczają nas sztuczne, syntetyczne zapachy i spaliny... Coraz częściej mówimy im dosyć! i eliminujemy z otoczenia to, co jesteśmy w stanie wyeliminować. Przypatrujemy się żywności: warzywa i owoce chętniej kupujemy na bazarku niż w hipermarkecie, wybieramy odzież z naturalnych materiałów, a kiedy tylko możemy uciekamy z miasta do lasu, czy łąkę. Coraz więcej osób sięga też po naturalne, ekologiczne produkty do sprzątania i naturalne kosmetyki. Mówimy, dlaczego warto używać kosmytyki naturalne i gdzie ich szukać.

Skóra każdego dnia narażona jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, występujących w powietrzu zanieczyszczeń, składników wysokoprzetworzonej żywności i konwencjonalnych kosmetyków, które – naśladując jej funkcje – w dłuższej perspektywie zaburzają naturalną równowagę i zdolność do regeneracji.

Be organic: nowość na rynku

W kosmetykach be organic wykorzystano naturalne właściwości wyciągów z roślin długowiecznych (jak miłorząb czy drzewo shea), wiecznie zielonych (jak makadamia)  i kserofitów, czyli roślin przystosowanych do życia w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających odpowiednią podaż wody: suszy, chłodu, w wysokich górach czy na terenach silnie zasolonych (Myrothamnus flabellifolia). W ich składzie są odznaczone certyfikatem ECOCERT oleje od lat wykorzystywane w kuchniach świata ze względu na wyjątkowe właściwości odżywcze (kokosowy, jojoba, słonecznikowy, arganowy) oraz substancje tradycyjnie stosowane jako leki (nagietek lekarski. Dlatego cechuje je długofalowa skuteczność, a dzięki zawartości związków naturalnie występujących w przyrodzie i ludzkim organizmie są hypoalergiczne – nie wywołują podrażnień i są doskonale tolerowane.

- Zależało nam na tym, żeby stworzyć produkt, którego same chciałybyśmy używać – mówi farmaceutka Aleksandra Paczkowska-Borkowska, która wraz z córką Martą Wróbel, absolwentką poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, stworzyła markę be organic. Zrezygnowałyśmy z wykorzystania substancji pochodzenia zwierzęcego oraz testów na zwierzętach, sięgnęłyśmy po biodegradowalne opakowania, a produkcję zleciłyśmy certyfikowanej fabryce.
Kosmetyki nie zawierają barwników, wazeliny, silikonów, parabenów, PEG-ów, olejów mineralnych ani syntetycznych zagęstników, są wolne od etanoloamin, SLES i EDTA.

Produkty przeznaczone do kompleksowej pielęgnacji skóry twarzy i ciała wykorzystują m.in. regenerujące i pobudzające właściwości jagód goji i acai, ekstrakty z bambusa i ryżu, masło kakaowe, organiczny olej jojoba, olej arganowy oraz ekstrakty z winorośli, jagód goji i acai zapewniające optymalne nawilżenie, regenerację i ochronę przed starzeniem. 

Pat & Rub

Ze składu kosmetyków naturalnych  Pat&Rub wykluczone są substancje wzbudzające od jakiegoś czasu kontrowersje w środowisku chemików kosmetologów. Komponenty roślinne, a te w naturalnym kosmetyki to 100% lub prawie, pochodzą z kontrolowanych upraw prowadzonych bez środków chwasto -, owado -  i grzybobójczych, czyli pozbawione są chemicznych zanieczyszczeń.

Składniki tworzące większość procentową każdego kosmetyku czyli tłuszcze i woda, to w przypadku kosmetyku naturalnego, substancje nieobojętne, ale korzystnie działające na skórę. W kosmetykach konwencjonalnych tłuszcze, to najczęściej olej mineralny, a woda to zwykła woda zdemineralizowana. W kosmetykach naturalnych tłuszcze to niskoprzetworzone oleje i masła roślinne – znakomite substancje pielęgnujące i promotory wnikania substancji aktywnych w skórę, a woda to w części wody roślinne o właściwościach tonizujących i łagodzących.

Sylveco

Sylveco wykorzystuje do produkcji praktycznie tylko surowce naturalne, nieprzetworzone chemicznie. Receptury kosmetyków są opracowane przede wszystkim z myślą o konsumentach zmagających się z różnymi problemami dermatologicznymi, a także osób o skórze wrażliwej. Skóra podrażniona i skłonna do uczuleń wymaga specjalnej, wyjątkowo delikatnej pielęgnacji. Kosmetyki brzozowe firmy SYLVECO stworzone zostały w oparciu o wyselekcjonowane surowce roślinne tak, aby w naturalny sposób przywracać skórze zdrowy wygląd. Wyróżniającym składnikiem naszych produktów jest ekstrakt z kory brzozy, zawierający betulinę i kwas betulinowy – substancje aktywne o wysokiej skuteczności działania i jednocześnie całkowicie bezpieczne.

Kosmetyków naturalnych warto szukać w aptekach, sklepach ekologicznych i na stronach producentów w internecie.

Powiązane artykuły