Jakie są zasady prawidłowego demakijażu?

Myjesz ją co najmniej dwa razy dziennie – to dobrze, ale czy na pewno robisz to prawidłowo? Jak należy wykonać demakijaż, by cera była potem nawilżona, gładka i promienna?

 

Oczy najważniejsze

Zawsze zaczynaj od zmycia oczu, bo to one są najmocniej umalowane. Najlepiej używaj do tego specjalnego płynu, który dokładnie rozpuści kosmetyki, nie podrażni spojówek, a przy okazji natłuści cienką i delikatną skórę powiek. Jeśli masz makijaż wodoodporny, zastosuj płyn dwufazowy (najpierw mocno go wstrząśnij). Obficie zwilż płynem płatek kosmetyczny i przyłóż go do zamkniętych oczu na kilkanaście sekund. Potem lekko przesuń płatek w dół, a następnie od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Jeśli na rzęsach nadal jest tusz, weź świeży płatek i powtórz zabieg jeszcze raz.

 

Specyfiki na twarz i szyję

Tę samą funkcję spełni mleczko, krem lub śmietanka kosmetyczna. Możesz nimi oczyścić również twarz i szyję. Rozprowadź kosmetyk palcami lub płatkiem kosmetycznym i delikatnie, okrężnymi ruchami, wymasuj skórę. Potem czystym płatkiem zbierz kosmetyk. Kolejnym krokiem jest przetarcie skóry płatkiem nasączonym tonikiem – w ten sposób zmyjesz resztki mleczka z rozpuszczonymi w nim zanieczyszczeniami. Tonik przywraca także prawidłowe pH skórze, a ponieważ zawiera różne substancje pielęgnujące, dodatkowo łagodzi podrażnienia, zwęża pory, odkaża, matowi.

 

Bez wody ani rusz

Jednak niezbędne jest również mycie skóry wodą. Każdy kosmetyk zostawia bowiem na niej cząsteczki, które gdy się nagromadzą, zatykają pory i utrudniają skórze oddychanie. Dlatego nawet jeśli jesteś fanem stosowania mleczek i śmietanek, co 2-3 dni umyj twarz preparatem spłukiwanym wodą – żelem lub pianką. Najpierw zwilż skórę, a następnie rozprowadź na niej odrobinę preparatu i lekko go wmasuj (niektóre takie kosmetyki usuwają również makijaż z oczu), a potem dokładnie spłucz wodą. Ta z kranu może okazać się zbyt twarda i za mocno chlorowana. Dlatego dla cery wrażliwej bezpieczniejsza jest woda przegotowana lub niskomineralizowana z butelki. Możesz też opłukać twarz naparem z rumianku, nagietka lub szałwi. Potem konieczne jest stonizowanie skóry – nasącz tonikiem płatek kosmetyczny i natrzep nim twarz. Poczekaj chwilę, osusz twarz chusteczką jednorazową i nałóż krem.

Powiązane artykuły