Jak stosować kosmetyki z retinolem?

Retinol jest w wielu kosmetykach do skóry, głównie tych przeznaczonych do pielęgnacji twarzy – w kremach, serach, maskach. Jak ich używać, by w pełni wykorzystać moc retinolu?

Retinol, czyli podstawowa forma witaminy A, jest substancją doskonale przebadaną i szeroko stosowaną w pielęgnacji skóry, zwłaszcza w kosmetykach przeznaczonych do cery dojrzałej i tłustej. Ma bowiem działanie lekko złuszczające zrogowaciały naskórek i normalizujące wydzielanie sebum. Oddziałuje też na głębsze warstwy skóry – pobudza produkcję kolagenu i elastyny, a w rezultacie skóra się zagęszcza, odzyskuje elastyczność i sprężystość.

Retinol zwiększa jednak wrażliwość na promieniowanie słoneczne, dlatego kosmetyki, które go zawierają powinny być stosowane na noc. Aplikowane na dzień, z dużym prawdopodobieństwem doprowadzą do brzydkich przebarwień skóry. W przypadku cery wrażliwej, może się też zdarzyć, że podrażnią skórę, ale wtedy wystarczy zmniejszyć częstotliwość aplikacji, np. do dwóch razy w tygodniu, póki skóra się nie przyzwyczai.

Retinol może również powodować przesuszenie naskórka, zwłaszcza w początkowym okresie stosowania. Jest to przejściowy efekt, bo retinol stymuluje produkcję kwasu hialuronowego i z czasem nawilżenie skóry się poprawia. Jednak zanim to nastąpi, jednocześnie z kosmetykiem zawierającym retinol należy stosować także preparat nawilżający.

Kupując kosmetyk z retinolem trzeba zwrócić uwagę na stężenie tej substancji – od tego zależy, czy kosmetyk spełni nasze oczekiwania. Nie powinno ono być niższe niż 0,25% - maksymalne dopuszczalne stężenie wynosi 1%. Niestety, wielu producentów nie podaje informacji o ilości retinolu w swoich produktach, a jak wykazują kontrole, często jest go tak mało, że nie ma żadnego wpływu na skórę. W przypadku braku informacji o stężeniu, warto więc sprawdzać spis składników kosmetyku – jeśli retinol jest wymieniony dopiero w drugiej połowie składników, znaczy że jest go znikoma ilość i nie warto takiego kosmetyku kupować.

Powiązane artykuły