Jak dobrać stanik? Jak kupić dobry biustonosz?

Jak dobrać stanik? Jak kupić dobry biustonosz?
Fot. sxc.hu

Jak dobrać biustonosz? Kiedyś rozmiarów biustonoszy było niewiele, a miseczka D oznaczała wielki biust. Wszystko się zmieniło, rozmiary miseczki  określane są za pomocą połowy liter alfabetu (do K). Jak się połapać w tych rozmiarach i dobrać właściwy stanik?

Żeby dobrać właściwy rozmiar biustonosza odwiedź salon z bielizną, w którym pracują brafiterki. Ale żeby zorientować się nieco, możesz samodzielnie odszukać właściwy rozmiar biustu. Najpierw zmierz się pod biustem – na wydechu, ściskając miarkę krawiecką. Wynik zaokrąglij w dół o 5-10 cm. W ten sposób otrzymasz rozmiar obwodu stanika (np. jeśli masz 86 cm pod biustem, powinnaś nosić obwód 80).  Potem zmierz się w biuście, ale tutaj nie naciągaj miarki, niech będzie niemal luźna. Mając te dwie liczby, poszukaj w tabeli rozmiarów (znajdziesz ją np. na stanikomania.pl)

Stanik: instrukcja zakładania

Jak prawidłowo założyć biustonosz? Najpierw ułóż fiszbiny pod piersiami, potem zapnij stanik na najluźniejszą haftkę, a następnie załóż ramiączka, wyreguluj je tak, aby były lekko napięte, nie wbijały się, ani nie zsuwały. Na koniec pochyl się do przodu lewą dłoń włóż za prawą pierś i  ruchem wygarniającym spod pachy ułóż pierś w miseczce. To samo zrób z lewą piersią. Zrób kilka skłonów,  poskacz – by sprawdzić, czy biustonosz nie przesuwa się – dobrze dobrany nie wymaga poprawiania przez cały dzień.

Stanik: jak sprawdzić czy jest dobrze dobrany?

Obwód z tyłu powinien być na tym samym poziomie co z przodu – jeśli tył jest wyżej, obwód jest za luźny i nie trzyma biustu, więc piersi ciążą w dół.

Przy mniejszym biuście za luźny obwód nie zawsze przesuwa się w górę, ale przy podnoszeniu rąk cały stanik podnosi się, a fiszbiny przesuwają się na biust. Nowy stanik należy zapinać na najluźniejszą haftkę, aby mieć zapasowe haftki, gdy stanik się rozciągnie.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły