Dlaczego warto wieczorem zadbać o skórę?

Dlaczego warto wieczorem zadbać o skórę?
Fot. Flickr.com/hugovk

Poranna pielęgnacja skóry powinna różnić się od zabiegów, które wykonujemy wieczorem – takie jest zdanie dermatologów. A wszystko za sprawą zegara biologicznego.

Powiedzenie, że sen to najlepszy kosmetyk, ma swoje naukowe uzasadnienie, bo właśnie podczas snu przebiegają procesy regeneracyjne w całym organizmie. Wieczorem i w nocy wydzielają się hormony, melatonina i somatotropina (hormon wzrostu), które mają znaczący wpływ na skórę. Melatonina pełni w skórze rolę bardzo silnego przeciwutleniacza - obniżając poziom wolnych rodników, umożliwia prawidłową odnowę DNA, błon komórkowych i białek, stymuluje komórki skóry do podziału. Somatotropina pobudza wzrost komórek, aktywuje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, od których zależy sprężystość skóry.

>>> Jakie są oznaki starzenia widoczne na twarzy? [KLIKNIJ]

Badania wykazały też, że nocą wzrasta przeznaskórkowa utrata wody, co oznacza, że słabnie bariera obronna skóry. W wyniku tego skóra staje się bardziej przepuszczalna dla aplikowanych na jej powierzchnię kosmetyków. A ponieważ jednocześnie poprawia się wtedy także ukrwienie skóry i nieco podnosi jej temperatura, składniki kosmetyków mogą łatwiej przeniknąć do głębszych warstw naskórka.

>>> Odmładzanie przez ścieranie, czyli peeling - dlaczego jest potrzebny? [KLIKNIJ]

Jakie płyną stąd wnioski? Warto wieczorem poświęcić nieco więcej czasu na proste zabiegi pielęgnacyjne i sięgnąć po odpowiednie kosmetyki, które zintensyfikują nocną odnowę skóry. Takie właściwości ma m.in. witamina A (działa złuszczająco, stymuluje odbudowę włókien kolagenu i elastyny) i C (wspomaga mikrokrążenie, odpowiada za wytwarzanie i ochronę kolagenu), a także koenzym Q10 (przyśpiesza metabolizm komórek, polepsza ich dotlenienie, spowalnia procesy ich starzenia się).

Powiązane artykuły