Sugar detox. Jak uwolnić się od cukru, czyli słodkiego i białego zła?

Sugar detox. Jak uwolnić się od cukru, czyli słodkiego i białego zła?
Fot. Photos.com

Jedzenie zbyt dużej ilości cukru może doprowadzić do uzależnienia. Spożywanie słodyczy poprawia nastrój, gdyż wzrasta poziom serotoniny w organizmie. Warto jednak oduczyć się jedzenia pokarmów zawierających duże ilości "białej śmierci". Jeszcze lepiej - zrezygnować zupełnie z pokarmów słodzonych. Jak i dlaczego warto to zrobić?

Co się dzieje, gdy przestajemy jeść cukier?

Odstawienie słodkich pokarmów należy przeprowadzać stopniowo - nagłe zakończy się zapewne szybką porażką. Po rozpoczęciu kuracji możemy odczuć symptomy tzw. zespołu odstawienia: nerwowość, apatię, poirytowanie. Jednak zwykle po upływie tygodnia do dwóch nasze samopoczucie się stabilizuje.  Po jakimś czasie przestaniemy zauważać brak cukru wn pożywieniu. Warto się przemęczyć miesiąc, a organizm na pewno nam podziękuje.

Jak skutecznie pozbyć się cukru z diety?

Naszym celem jest całkowita eliminacja białego pieczywa, słodyczy, białych makaronów, no i oczywiście czystego cukru. Warto więc te produkty zastępować innymi - mniej przetworzonymi oraz owocami. Powinniśmy spożywać produkty o niższym indeksie glikemicznym (oznaczajacym stężenie poziomu glukozy we krwi w 2-3 godziny po spożyciu), a biały cukier oraz węglowodany mają najwyższy z możliwych. 

Należy zawsze czytać etykietki gdyż cukier znajduję się również w produktach, po których kompletnie nie będziemy się tego spodziewać, np. chlebie. Trzeba również spożywać jak najwięcej warzyw i produktów obfitujących w białko. Warto też wprowadzić w życie aktywność fizyczną.

Powiązane artykuły