Restauracje Magdy Gessler. Czy warto odwiedzić restaurację „Gar" w Warszawie?

Na ul. Jasnej 10 w Warszawie, a dokładniej na rogu Sienkiewicza znajduje się niepozorna z zewnątrz restauracja pod nazwą „Gar". Co 2 lata Magda Gessler zmienia menu lokalu. Aktualnie w restauracji serwowana jest kuchnia włoska. Co i za jaką cenę można tu skosztować? Czy restauracja trafia w gust klientów? Mówimy, czy warto odwiedzić „Gar" Magdy Gessler.

Restauracja „Gar" jest wyjątkowa pod dwoma względami. Już sama lokalizacja restauracji, mieszczącej się w starej przedwojennej kamienicy nieopodal Filharmonii Narodowej, czyni to miejsce nietuzinkowym. Specyficzna jest także serwowana tu kuchnia. Magda Gessler, chcąc nieustannie zaskakiwać gości, co 2 lata zmienia menu restauracji. Do 2008 roku w „Garze" królowała kuchnia francuska, od 2010 rządzi włoska. Co i za jaką cenę możemy zamówić w lokalu? Jaką opinię cieszy się wśród klientów? Mówimy, czy warto odwiedzić restaurację „Gar" w Warszawie.

Co wyróżnia „Gar" spośród innych warszawskich restauracji?

Cechą charakterystyczną „Garu" jest jego wystrój. Magda Gessler doskonale odtworzyła dawny klimat tego miejsca. Kolorami, które zdominowały wnętrze są odcienie brązu i beżu. Na wszystkich ścianach lokalu wiszą obrazy i zdjęcia, zarówno czarno - białe, jak i kolorowe, przedstawiające znane persony XX wieku, m.in. Marilyn Monroe czy Johna F. Kennedy'ego. Dzięki zróżnicowanym rozmiarom i kolorom wiszących dzieł sztuki, restauracja przypomina coś w rodzaju „wehikułu czasu". Styl retro dopełnia multum drewnianych gadżetów i dodatków, znajdujących się chociażby na zabytkowej maszynie do szycia. Rozsypana po kątach jarzębina, duże pozłacane świeczniki, czy rzeźbione figurki z dyni czynią to miejsce niezwykle ciepłym i przytulnym.

Co i za ile można zjeść w „Garze"?

Aktualnie lokal serwoje włoską kuchnię w nowoczesnej odsłonie. Magda Gessler postarała się zrewolucjonizować prawdziwie włoskie dania i każdemu z nich nadała swój, polsko - włoski smak. W menu restauracji znajdziemy m.in. Asparagi e Parmigiano, czyli szparagi zielono - białe z nutą masełka i parmezanu (28 zł), Filetto con asperagi czyli polędwicę wołową przekładaną szparagami, polaną oliwa truflową (72 zł), Penne Alfredo czyli penne z rukolą, suszonymi pomidorami, białym winem i śmietanką (28 zł), Spaghetti con Gamberoni - spaghetti z krewetkami, oliwą extra virgin, czosnkiem i świeżymi pomidorami.

„Gar" jak przystało na włoską kuchię oferuje też szeroki wybór pizzy, m.in. Bianca alla Magda Gessler czyli białą pizze z rukolą, pieczarkami, mozarellą, gruszką, orzeszkami pinii, borowikami i kozim serem (36 zł).

Jaką opinią cieszy się „Gar"?

Większość internautów pozytywnie odnosi się do lokalu. Praktycznie każdy gość „Garu" docenił miłą, nie narzucającą się obsługę. Jedyne co przeszkadzało niektórym gościom, to zbyt małe porcje zamawianych dań oraz nieproporcjonalne do tej "wielkości" wysokie ceny. O dziwo, spora część opiniodawców krytykowała serwowaną w „Garze" pizzę. Choć clou restauracji stanowią typowo włoskie dania, zdaniem wielu gości tutejsze wyroby nie dorównują prawdziwym, włoskim pizzeriom.

Restauracja „Gar" mieści się w Warszawie, na ul. Jasnej 10 (róg Sienkiewicza) i jest czynna codziennie od 11 do 23.00.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły