Jak zrobić sałatę z ciecierzycą?

Ciecierzyca to roślina u nas niedoceniana, za to bardzo chętnie wykorzystywana w kuchni śródziemnomorskiej. Można z niej robić nie tylko hummus, ale i dodawać ją do sałaty.

Ciecierzyca nazywana też cieciorką lub włoskim grochem jest rośliną z rodziny bobowatych. Największą popularnością cieszy się w krajach basenu Morza Śródziemnego. Stanowi na przykład podstawowy składnik hummusu. My polecamy ciecierzycę w połączeniu z sałatą lodową.

Składniki na sałatę:

Sałata lodowa

Świeża papryka (czerwona i żółta)

Pomidory

Ciecierzyca (z puszki)

Świeża roszponka

Czosnek

Oliwa z oliwek

Oliwa smakowa z papryczką pepperoncino

Sól i pieprz

Cytryna

Sposób przyrządzania:

Sałatę myjemy, osuszamy i kroimy dość drobno. Solimy. Pomidory ze skórką i paprykę kroimy w kostkę, a czosnek na cienkie plasterki. Pokrojone warzywa wrzucamy do głębokiej miski. Dodajemy cieciorkę (dobrze odsączoną z sosu, w którym jest w puszce). Doprawiamy sokiem z cytryny i pieprzem. Do warzyw wlewamy zwykłą oliwę z oliwek (ilość wg upodobań) i odrobinę oliwy smakowej z papryczką pepperoncino. Tej ostatniej nie za dużo, bo należy pamiętać, że jest bardzo ostra. Całość dokładnie mieszamy. Nakładamy porcje na talerze. Dekorujemy na wierzchu roszponką (doda kompozycji intensywnego koloru). Sałatę podajemy jako przystawkę, ze świeżą bagietką lub grzankami.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły