Gazpacho – oryginalny przepis. Zrób sam tradycyjne hiszpańskie danie

Gazpacho – oryginalny przepis. Zrób sam tradycyjne hiszpańskie danie
Fot. Popsique/flickr

Oryginalny przepis na gazpacho ma nie tylko każdy region Hiszpanii, ale właściwie każda hiszpańska gospodyni. Podajemy najprostszy przepis na gazpacho według tradycyjnej receptury

Gazpacho najczęściej nazywane jest hiszpańskim chłodnikiem. Przepisy na gazpacho różnią się wprawdzie w zależności od regionu, niezmienne pozostają jednak główne składniki, z których się je przyrządza: to przede wszystkim świeże sezonowe warzywa, ocet winny, oliwa i rozmoczony, czerstwy chleb.

Gazpacho – co to jest

Sezon na pomidory w pełni, proponujemy więc prosty przepis na gazpacho ze świeżych pomidorów. Jak wynika z najnowszych badań, chłodnik z pomidorów przyrządzony według poniższej receptury to doskonałe lekarstwo dla wysokociśnieniowców. Wystarczy zaledwie jedna szklanka pomidorowego gazpacho dziennie, by aż o 27 proc. obniża ryzyko nadciśnienia!

Gazpacho – przepis oryginalny prosto z Hiszpanii

Przepis na gazpacho zawsze jest bardzo prosty. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy poszczególnych składników nie trzeba szatkować, kroić i rozdrabniać, bo wystarczy użyć zwykłego miksera. Nazwa gazpacho według językoznawców pochodzi bowiem prawdopodobnie od łacińskiego słowa caspo, oznaczającego drobne kawałeczki.

>>> Jak zrobić gazpacho? Podajemy dobry przepis [KLIKNIJ!]

Do przygotowania gazpacho według naszego przepisu wystarczą ci dwa duże, dojrzałe pomidory, jeden ogórek gruntowy, jedna zielona papryka, dwa ząbki czosnku, dwie łyżki oliwy z oliwek, łyżka octu winnego i pół szklanki miąższu z białego lub razowego pieczywa.

Pomidory i paprykę sparz i obierz ze skórki. Z ogórka usuń miąższ, a z papryki i pomidorów pestki. Warzywa pokrój na kawałki, a następnie zmiksuj, dodając pieczywo, oliwę i ocet. Przypraw wobec uznania solą, pieprzem i chili.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły