Po jakie książkowe nowości sięgnąć we wrześniu?

Po jakie książkowe nowości sięgnąć we wrześniu?
Fot. Prószyński i s-ka

Przyzwyczajenie z wakacji, jeśli spędziło się je z książką, warto kontynuować. Zwłaszcza, że we wrześniu na czytelników czeka sporo nowości.

Nowości książkowe we wrześniu: co czytać?

Przyzwyczajenie z wakacji, jeśli spędziło się je z książką, warto kontynuować. Zwłaszcza, że we wrześniu na czytelników czeka sporo nowości.

Zapewne dla wielu wielbicieli historii ważną pozycję wydawniczą będzie stanowić zapowiadana na 4 września br. książka Andersa Rydella „Bezcenne. Naziści opętani sztuką” (wyd. Albatros). Autor opisuje jak hitlerowscy najeźdźcy ograbiali podbijane państwa Europy z najcenniejszych dzieł sztuki. Na rozkaz Hitlera po Europie krążyły specjalnie przeszkolone oddziały, których zadaniem było zagrabianie skarbów kultury. „Bezcenne...”, to także historia o dzisiejszej, prawnej i moralnej walce o odzyskanie skradzionych dzieł.

Jego pierwsza powieść „Polowanie na Czerwony Październik” jest już klasyką, swego czasu docenioną przez amerykański przemysł filmowy. Na jej podstawie zrealizowano sensacyjny obraz kinowy pod tym samym tytułem, co powieść.
9 września br. ukaże się najnowsza, a zarazem ostatnia wydana za życia zmarłego przedwcześnie (+ 66 l.) pisarza Toma Clancy książka „Wektor zagrożenia” (wyd. Albatros). Opowiada o cyberwojnie jaką z USA postanawiają wygrać Chiny, by móc opanować Morze Południowochińskie.

Po 10 latach milczenia Kazuo Ishiguro, brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, powraca powieścią „Pogrzebany olbrzym” (ukaże się 23 września br., wyd. Albatros), o której wydawca informuje, że to „uniwersalna przypowieść o sile pamięci, zemście, miłości i wojnie”.
Miłośnikom pary policjantki i patolog, czyli Jane Rizzoli i Maury Isles, które trafiły na ekrany telewizyjne, rekomendujemy książkowy thriller z obu paniami w roli głównej „Umrzeć po raz drugi” (ukaże się 23 września br., wyd. Albatros) pióra Tess Gerritsen. Gdy detektyw bostońskiego wydziału zabójstw Jane Rizzoli i Maura Isles, lekarz sądowa, zostają wezwane na miejsce zbrodni, dochodzą do wniosku, że morderstwo musiała popełnić okrutna bestia, o czym świadczą ślady na ciele ofiary.

„Z Pokorą przez życie” (ukaże się 22 września br., wyd. Prószyński i S-ka) to tytuł wywiadu-rzeki, którego udzielił Krzysztofowie Pyziowi znany i lubiany aktor Wojciech Pokora („Poszukiwany, poszukiwana”, „Alternatywy 4”, „Brunet wieczorowa porą”). Wykonawca wielu znakomitych ról, które obdarzał wdziękiem, poczuciem humoru i dobrą charakterystycznością. Aktor zdradza kto odkrył w nim komedianta, u kogo pobierał lekcje aktorstwa, kto jest miłością jego życia. Wspomina też reżyserów, koleżanki i kolegów aktorów, z którymi pracował. Sypie anegdotami.

Warto sięgnąć po debiut prozatorski Agnieszki Nietresty-Zatoń „Pustostan” (ukaże się 15 września br., wyd. Prószyński i S-ka). Rzecz o kobietach, które stają się dla siebie nawzajem wrogami... Dlaczego?

Miłośników pisarstwa Marii Ulatowskiej ucieszy jej najnowsza powieść „Pokój dla artysty” (ukaże się 19 września br., wyd. Prószyński i S-ka), napisana w duecie z Jackiem Skowrońskim. W idyllicznej podwarszawskiej miejscowości dochodzi do tajemniczej zbrodni.
Wielbicielom twórczości muzycznej i poetyckiej Marka Grechuty polecamy „Pani mi mówi niemożliwe” (ukaże się 24 września br., wyd. Prószyński i S-ka), zbiór jego wierszy, które szybko stawały się przebojami, gdy je zaśpiewał, takie jak „Świecie nasz”, „Będziesz moja panią”, „Wiosna, ach to ty!” i wiele innych.
Dobrych lektur!
GR

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły