Czy biografia szefa Apple Steve'a Jobsa będzie bestsellerem?

Dwa wydarzenia zbiegły się w czasie. Powstanie biografii szefa Apple Steve'a Jobsa i jego śmierć. Czy to wystarczy, by stała się ona bestsellerem?

Wiele wskazuje na to, że najnowsza książka o Stevie Jobsie autorstwa Waltera Isaacksonna okaże się jedną z najpopularniejszych pozycji w roku 2011, mimo ukazania się pod sam jego koniec. To przede wszystkim zasługa tak zwanego "tajmingu"czyli wybrania właściwego momentu jej premiery, który całkiem przypadkowo okazał się idealny.

Szef Apple był jedną z popularniejszych postaci ostatnich kilkudziesięciu lat

Choć Steve świadomy swojej choroby prosił autora o napisanie własnej biografii już kilka lat temu, prace nad nią trwały tak długo, że ukazać mogła się dopiero teraz - a sam jej bohater zmarł kilka tygodni wcześniej. Śmierć znanej osoby zwykle nakręca falę popularności jej dorobku i zainteresowania jej życiem. Książka Isaacksonna idealnie wstrzela się w ten trend ukazując się w szczycie obecności tego tematu w mediach.

Trzeba też przyznać, że szef Apple był popularną postacią  przez ostatnich kilkadziesiąt lat. Przez wiele osób uważany był za wizjonera który zaczynał od skręcania komputerów w garażu, by zostać głównym rozgrywajacycm w sektorze nowych technologii i komunikacji. Wśród niektórych użytkowników komputerów i gadżetów Apple pełnił rolę guru. Podziwiany był nie tylko za wiedzę i mnóstwo pomysłów, ale też ze względu na charakter i ambicję, które przysparzały mu zarówno przyjaciół, jak i wrogów. Jest więc pewne, że dotychaczasowi maniacy  Apple kupią biografię Steve'a a w ciemno i staną się automatycznie jej ambasadorami i promotorami.

Książka o Stevie Jobsie to solidnie wykonana reporterska praca

Poza sprzyjającymi okolicznościami ksążka broni się sama. Jest rezulatatem solidnie wykonanej reporterskiej pracy, złożyło się na nią kilkaset rozmów zarówno z samym bohaterem jak i ludźmi, który byli mu przez lata bliscy. Ważne jest też, że Steve Jobs, choć współpracował przy powstaniu książki, nie ingerował w jej treść, a autor stając na wysokości zadania zaprezentował  go bez upiększeń i wybielania. Ważne jest też to, że udało mu się dotrzeć do wielu nieznanych faktów, dzięki czemu książka wnosi wiele nowego i nie powtarza tego, co wiemy z dotychczasowych publikacji.

Biografia Steve'a Jobsa - bestseller murowany!

Książka ukazuje się też w dobrym czasie ze względu na sprzyjającą jej modę w literaturze. Od kilku lat na księgarskich półkach jest coraz mniej fikcji. Czytelnicy wyraźnie preferują historie napisane przez życie - reportaże, pamiętniki, czy właśnie biografie.  Trzeba też pamiętać o wyjątkowej popularności książek w okresie przedświątecznym. Ze względu na odpowiedni przedział cenowy i  rozłożenie przyjemności czytania w czasie idealnie sprawdzają się w roli prezentów pod choinkę. I rzeczywiście - na początku grudnia, książki Waltera Isaacksonna trudno było znaleźć w księgarniach - znikały błyskawicznie. Podobnie w sieci: w kilku największych sklepach internetowych widniał przy niej dopisek "nakład wyczerpany". Teraz, po dodruku, przed samymi świętami  biografia szefa Apple wróciła do księgarni i okupuje najwyższe półki. Kandydat na bestseller murowany!

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły