Byłam służącą w arabskich pałacach - o czym jest książka Laili Shukri?

 Byłam służącą w arabskich pałacach - o czym jest książka Laili Shukri?
Fot. Prószyński i s-ka

Kraje Zatoki Perskiej to świat wciąż nam obcy. Z jednej strony fascynuje bogactwem szejków, z drugiej budzi nieufność. Bo tak naprawdę jest nam mentalnie i obyczajowo zupełnie obcy. „Byłam służącą w arabskich pałacach” to wstrząsająca historia biednej Hinduski, która służyła możnym tego świata

Bohaterką książki jest Bibi Shaik pracująca jako służąca w Kuwejcie. Została tam wysłana przez matkę w wieku 10 lat, musiała nauczyć się uległości i skrywania własnej dumy, bo jedyne co liczy się w tamtejszym świecie to zadowolenie pracodawcy.

Z czasem dziewczyna odkrywa, że jest od nich całkowicie zależna. Oni decydują o jej prawie do wolności, prawie do jedzenia, prawie do życia. Odkrywa, że mimo złudzenia wolności jest współczesną niewolnicą.

Książka napisana jest jak powieść, ale to autentyczna historia służącej, którą autorka usłyszała w Kuwejcie. A Laila Shukri to Polka, podróżniczka, miłośniczka Wschodu i Krajów Arabskich, która mieszka teraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Udaje się je dotrzeć do najbardziej skrywanych tajemnic krajów, w których przebywa. W 2014 roku ukazał się jej debiut powieściowy „Perska miłość”.


Laila Shukri, Byłam służącą w arabskich pałacach

Prószynski i S-ka, Warszawa 2015

Powiązane artykuły