Kim był zmarły 4 grudnia 2011 roku Adam Hanuszkiewicz?

Adam Hanuszkiewicz zmarł w Warszawie w wieku 87 lat. Kim dla polskiego teatru był ten aktor i reżyser? Z czego zasłynął, dlaczego był tak ceniony? Mówimy, kim był Adam Hanuszkiewicz.

Adam Hanuszkiewicz był wybitnym reżyserem teatralnym, którego awangardowe realizacje klasycznych sztuk przeszły już do historii. Pod jego kierownictwem szlify zdobywało wielu aktorów, którzy dziś uchodzą za wybitnych. Jednak zanim został reżyserem, Hanuszkiewicz sam wiele lat spędził na scenie jako aktor.

W 1944 roku wstąpił we Lwowie do teatru Wojska Polskiego, a po wyzwoleniu rozpoczął pracę w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Dysponował doskonałymi warunkami fizycznymi i świetnym głosem, dzięki czemu obsadzany był w rolach amantów. Nie ukończył szkoły aktorskiej, egzamin aktorski złożył eksternistycznie w 1946 w Łodzi przed komisją złożoną z takich sław jak Leon Schiller, Jacek Woszczerowicz, Aleksander Zelwerowicz.

Od 1955 roku pracował w Warszawie, gdzie współtworzył Teatr Telewizji, któremu szefował w latach 1957-1963. Od 1968 roku, po zwolnieniu ze stanowiska Kazimierza Dejmka, był dyrektorem Teatu Narodowego w Warszawie. Do 1982 roku, kiedy to został przez ówczesne władze zwolniony ze stanowiska, stworzył w tym teatrze wiele wybitnych inscenizacji m.in. słynna Balladynę w nowoczesnych kostiumach ( na motorach).

W czasie stanu wojennego włączył się do bojkotu telewizji realizowanego przez środowisko aktorskie. Reżyserował wówczas w warszawskich teatrach Ateneum i Studio oraz w Łodzi i za granicą. W latach 1989-2007 był dyrektorem Teatru Nowego w Warszawie.

Powiązane artykuły