Gra o tron - gdzie kręcono serial?

Gra o tron - gdzie kręcono serial?
Fot. thinkstockphotos.com

Prawdziwa gratka dla fanów jednego z najbardziej popularnych amerykańskich seriali ostatnich lat – „Gry o tron”. Coraz więcej organizacji turystycznych oferuje swoim klientom jet setting, czyli podróż śladami ulubionych bohaterów filmowych. Takie wycieczki organizowane są na przykład w lubianej przez Polaków Chorwacji.

Na nasze szczęście większość lodowych pustyń i niewiarygodnych miast, które oglądamy na ekranie, znajduje się... w Europie. Chcąc trafić na kontynent Westeros, trzeba zastanowić się, skąd wzięła się jego nazwa? Pochodzi ona od jednego ze szwedzkich miast – Västerås.

Widzowie serialu Gra o tron w pierwszej kolejności powinni wybrać się do Irlandii Północnej, którą w szczególności upodobali sobie twórcy serialu. Tam kręcone były wszystkie sezony „Gry o tron”. Wybrzeża Causeway i Glens posłużyły za trawiastą krainę Dotraków. Zamek Winterfell – siedziba Starków – to tak naprawdę zamek Ward, leżący na południe od Belfastu. XIV-wieczy zamek Shane także odegrał swoją rolę w scenach turniejowych i pilocie serialu. Pyke to port w Ballintoy, natomiast tło „leśne” stanowił Park Leśny Tollymore.

W drugim i trzecim sezonie razem z bohaterami „Gry o tron” odwiedzamy Islandię. Jezioro Mývatn wraz z położonymi w pobliżu jaskiniami Dimmuborgir i Kálfaströnd świetnie odegrały rolę Krainy Wiecznej Zimy za Murem.

Fani „Gry o tron” obowiązkowo muszą odwiedzić dawną, liczącą 4 tysiące lat, stolicę Malty – Mdinę, nazywaną także „miastem ciszy”. To liczące zaledwie kilkaset mieszkańców miasto odegrało w pierwszym sezonie rolę Królewskiej Przystani. Jednak z uwagi na głosy, że praca filmowców zakłóca miejscowy ekosystem, do pracy przez kolejne sezony twórcy musieli znaleźć inne miejsce. Ich wybór padł na Dubrownik. Część scen została nakręcona na położonej 600 metrów od miasta wyspie Lokrum. Kręcono także w najstarszym chorwackim ogrodzie botanicznym w Trsteno, a portowe miasteczko Novigrad wystąpiło w czwartym sezonie.

Tych fanów serialu, którym ciągle mało, zachęcamy do odwiedzenia Szkocji i zamku Doune, który także stał się gwiazdą „Gry o tron”. Warto zapuścić się też poza Stary Kontynent – do Maroka. As-Sawira – port łączący Afrykę z Europą – zagrał Astapor w Zatoce Niewolników, a ufortyfikowana osada Ajt Bin Haddu wystąpiła w roli Yunkai.

Powiązane artykuły