Film "Nad życie" - dlaczego dramatyczna historia Agaty Mróz trafiła na ekrany?

Czym urzeka film pt. „Nad życie" (premiera 11 maja 2012 roku), przedstawiający losy zmarłej niedawno siatkarki Agaty Mróz? Dlaczego twórcy filmu postanowili przenieść na ekran jej historię? Mówimy, dlaczego historia Agaty Mróz doczekała się ekranizacji.

Film  „Nad życie" oparty jest na życiorysie zmarłej w 2008 roku siatkarki Agaty Mróz. Choć na razie widzowie mogli zobaczyć tylko zwiastun produkcji, film już doczekał się pozytywnych recenzji. Dlaczego reżyser, Anna Plutocka-Mesjasz zdecydowała się nakręcić  historię zmarłej na raka w wieku 26 lat siatkarki? Czym urzeka film? Co niezwykłego ujrzeli w jej osobie twórcy „Nad życie"? Mówimy, dlaczego historia Agaty Mróz doczekała się ekranizacji.

Czym urzeka film pt. „Nad życie"?

Inspiracją do nakręcenia filmu o Agacie Mróz stała się jej wyjątkowa osobowość. Wybitna polska sportsmenka, zdobywczyni złotego medalu mistrzostw Europy z 2003 i 2005 roku, mogła pochwalić się nie tylko piękną karierą sportową. Pomimo krótkiego życiorysu, Agata Mróz dała się poznać jako utytułowana siatkarka, szczęśliwa żona i kochająca matka Liliany, którą urodziła ryzykując życie. 

Twórcy filmu opowiedzieli historię Agaty Mróz, stawiając akcent na niesamowitą wolę walki z chorobą, która ostatecznie pokonała siatkarkę. „Nad życie" to opowieść o radości, jaką bohaterka przeżywała podczas swoich sportowych sukcesów, ale przede wszystkim to historia wielkiej miłości do Jacka, męża siatkarki, który w filmie zagrał gościa na „własnym" ślubie. Dla granej przez Olgę Bołądź Agaty, Jacek (Michał Żebrowski) jest urzeczywistnieniem jej marzeń o wielkiej miłości. Zakochana bez pamięci kobieta nie zdaje sobie sprawy, że plany o szczęśliwej rodzinie zniweczy przyjście choroby. Zanim jednak Agata przegra tę najważniejszą walkę w swoim życiu, wbrew prośbom męża i ostrzeżeniom lekarzy, wyda na świat córkę Lilianę.  

Agata Mróz po udanym przeszczepie szpiku kostnego zmarła 22 maja 2008 roku, przyczyna śmeirci była posocznica i wstrząs septyczny. Jej historią żyła cała Polska. Ponieważ scenariusz filmu napisało samo życie, film ma bardzo emocjonalny przekaz. Jest swego rodzaju pomnikiem upamiętniającym postać wybitnej polskiej siatkarki, która dla miłości zaryzykowała własne życie. 

Powiązane artykuły