Radwańska - Janković. Kim jest serbska tenisistka Jelena Janković, wicemistrzyni US Open 2008 ?

Jelena Janković znana serbska tenisistka urodzona w 1985 roku ma na swoim koncie tenisistki kilka znaczących osiągnięć. Janković jest wicemistrzynią US Open 2008 w grze pojedynczej, mistrzynią Wimbledonu 2007 w grze mieszanej, zwyciężczyni juniorskiego Australian Open 2001. Była liderka rankingu WTA to przeciwniczka Agnieszki Radwańskiej w US Open 2012. 

 

 

 

Serbka Jelena Janković to wychowanka słynnej szkoły Nicka Bollettieriego w Bradenton na Florydzie. Tenisowa Szkołę Bollettieriego skończyła m.in. Maria Szarapowa. Jej wieloletnim trenerem jest Hiszpan Ricardo Sánchez. Jelena jest absolwentką Uniwersytetu Megatrend w Belgradzie na kierunku ekonomia – zawiesiła jednak studia w 2006 roku, będąc na trzecim roku. W 2007 roku została ambasadorem Serbii UNICEF-u. Rodzice, Snežana i Veselin są ekonomistami.

Janković jest byłą liderką rankingu WTA. Należy do praworęcznych zawodniczek, z oburęcznym backhandem. 

Rok 2011 był jak tej pory jednym ze słabszych w jej karierze. W najważniejszych turniejach wielkoszlemowych odpadała we wczesnych fazach. Osiągnęła jedynie 4. rundę we French Open oraz przegrany finał turnieju Western @ Souther Open w Cincinnati. 

Rok 2012 dla Janković to dwa finały turniejowe – w Birmingham oraz w Dallas. Przegrany mecz z Sereną Williams podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie, 2. runda French Open, 4. runda w Australian Open.

Zobacz film o Jelenie Janković:
Powiązane artykuły