Kto ubiega sie o organizacje zimowych igrzysk olimpijskich 2022?

Pekin i Ałma-Ata walczą o organizację zimowych igrzysk w 2022 roku. Wybór gospodarza olimpiady już 31 lipca w malezyjskim Kuala Lumpur, podczas 128. Sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Z walki o organizację igrzysk w 2022 roku zrezygnowały m.in.: Barcelona, Monachium i Sztokholm. Władze miast i ich mieszkańców zniechęciła przede wszystkim konieczność zbudowania nowych aren i obiektów sportowych. O miano gospodarza igrzysk walczyły Lwów, Oslo i nasz Kraków, w ostatecznych zmaganiach pozostali jednak jedynie Chińczycy i Kazachowie.

Jak wynika z oficjalnego raportu MKOl-u, szanse są równe, bo i Pekin, i Ałmaty mają swoje słabe i mocne punkty. Stolica Chin gościła już letnie igrzyska olimpijskie, zatem to doświadczenie organizatorskie jest niewątpliwym plusem. Minusem jest klimat, który może okazać się za ciepły na zimową olimpiadę. Nie ma więc gwarancji, że zawody narciarskie odbędą się naturalnym śniegu. A sama rozbudowa skoczni może wymagać przesiedlenia aż 1,5 tysiąca Chińczyków. Oferta Kazachstanu jest lepsza, gdy chodzi o umiejscowienie sportowych obiektów w jednej lokalizacji, czego nie może zapewnić Pekin. Gdy chodzi o przygotowanie obiektów sportowych, komisja MKOl jest też w przypadku Ałma-Ata optymistyczna. Tor bobslejowo-saneczkowy ma być jednak gotowy na ponad rok przed imprezą, a nie od dziś wiadomo, że gospodarka Kazachstanu kuleje, bo uzależniona jest od stotsunkowo chwiejnej sprzedaży ropy naftowej.

Kto zdobędzie organizatorski laur na 2022 rok, przekonamy się już pod koniec miesiąca. W 2018 roku zimowa olimpiada odbędzie się w południowokoreańskim Pyeongchangu.

Powiązane artykuły

Powiązane artykuły